İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prim borcu olana ücretsiz sağlık!

Borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur’lu ve GSS yükümlüsü vatandaşlar, 31 Aralık’a kadar hastanelerden ücretsiz yararlanabilecek. Ancak yeni mezun lise ve üniversite öğrencileri bu haktan 2 yıl yararlanabilecek.

Normal şartlarda yasa gereği; Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 60 günden fazla prim borcu olan Bağkur’lular (esnaf) veya Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, hastanelerden sağlık hizmeti alamıyordu. Bu vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek için 24 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yıl sonuna kadar süre tanındı.

AİLESİ DE YARARLANACAK

Sürenin bitmesine 3 ay kaldı. Diğer bir ifadeyle GSS veya Bağkur prim borcu olanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eşi, anne-baba ve çocukları, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019’a kadar ücretsiz olarak yararlanabilecek. Bu dönem içinde geçmiş dönem borçlarının olup olmadığına bakılmayacak.

MUTLAKA GELİR TESTİ YAPTIRIN

Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişiklik yapan 5510 sayılı yasa ile 1 Ocak 2012 itibarıyla çalışmadığı veya emekli olmadığı için sigortası olmayanlar da otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındı. GSS priminin aylık tutarı 76.75 TL lira. Bu primi ödeme gücü olmayanlar gelir testine girerek gelirini tespit ettirmek zorunda. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin 2019 yılı için 852.80 TL’nin altında olup olmadığına baklıyor.

Bu tutarın altında geliri olanların primini devlet karşılıyor. Geliri 852.80 TL’nin üzerinde olanlar ise aylık 76.75 TL prim ödüyor. Yani yıllık 920 lira.

GSS BORCU MESAJINA İTİRAZ EDEBİLİRSİNİZ

Bazı vatandaşlar son dönemde ‘GSS borç bilgilendirme’ mesajları geldiğini ifade ediyor. Borcunun olduğundan habersiz olan bu vatandaşlar şaşkınlık yaşasa da borcun hangi dönemde oluştuğunu araştırmak için itiraz hakkını kullanabilir. Bazen GSS primi ödemek zorunda olunmayan dönemlere (askerlik veya öğrencilik) ilişkin sehven borç çıkarılabiliyor. Bunun inceleme sonrası tespiti halinde ise borçlar siliniyor. GSS prim borcuna itiraz ikamet edilen yerdeki SGK birimlerine yapılabiliyor. Gelir testi için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılacak. GSS borcunun olup olmadığı e-Devlet’ten ‘Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ başlığı altında sorgulanabilir. GSS borcu olup da bugüne kadar yapılandırmayanlar borç için gecikme cezası ve gecikme faizi ödeyecek.
YENİ MEZUNLARA 2 YIL ÜCRETSİZ

Yeni mezunlar için GSS’den yararlanma açısından 10 Şubat 2016’da yapılan değişiklikle 2 yıl boyunca prim muafiyeti getirildi. Dolayısıyla yeni mezunlar iş bulana kadar sağlık sigortasından yararlanabilecek ve hayata borç ile başlamayacaklar. Böylece, liseden mezun olan bir genç 20 yaşını, üniversiteden mezun olan bir genç ise 25 yaşını aşmadığı sürece bu muafiyetten faydalanabilecek. Burada sınırı belirleyen yaş. Örneğin; liseyi bitiren bir genç 19 yaşındaysa en fazla bir yıl ücretsiz GSS hakkından yararlanabilir.

10 Şubat 2016 ve sonrasında lise veya üniversiteden mezun olan gençler için muafiyet otomatik olarak devreye giriyor. Dolayısıyla 2019 bahar döneminde mezun olan gençler için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) mezuniyet tarihi itibarıyla iki yıl muafiyet tanımlıyor. Bu sayede, yeni mezun gençler bir işe girmemeleri halinde söz konusu tarihe kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Okumayan gençler ise 18 yaşına kadar ebeveynleri üzerinden sağlık hizmeti alırken, 18 yaşından itibaren kendileri GSS’ye girecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir