İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarım işçilerinin çapa mesaisi

Sarayönü’ne her yıl belirli aylarda çeşitli illerden tarlalarda çalışmaya gelen tarım işçileri, tarlalarda çapa yaparak ekmek paralarını kazanıyor.

Yılın belirli aylarında Şanlıurfa, Adana ve Güneydoğu’dan gelen tarım işçileri, sulu tarımın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde çeşitli işlerde çalışıyor. Sarayönü’ne çalışmaya gelen işçiler, çalışma sezonu boyunca şeker pancarı, fasulye ve nohut gibi ürünlerin çapalarını yapıyor. Eylül ayına kadar çadırlarda kalan işçiler ilçe dışına kurdukları çadırlarda ekmek mücadelesi veriyor.

Kaldıkları çadırlardan tarlaya minibüsle dağıtılan işçiler gruplar halinde mesai yaparak tarlada pancar çapası yapıyor. Çocuk, genç, yaşlı olan işçilerin zorlu mesaileri sabahın erken saatlerinde başlayarak günün ilerleyen saatlerinde ise artan hava sıcaklıklarıyla birlikte zorlaşıyor.
Yaklaşık 5 ay boyunca tarlada her gün aralıksız çapa yapan işçiler, “Yaklaşık bin kilometrelik yoldan geldik. Sabah 5’ten akşam 7’ye kadar çocuklarımızla birlikte durmadan çalışıyoruz. Biz şeker pancarı bezelye ve nohut bitene kadar buradayız. Çocuklarımızla ailemizle birlikte çalışıyoruz biz geçen yıl bayramda da buradaydık bu yılda buradayız” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir