İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sarayönü Belediyespor’da sessiz bekleyiş

Sarayönü Belediyespor’un Bölgesel Amatör Lig’de kalmasının ardından gözler gelecek sezona çevrildi. Sezonun bitimine dört maç kala liglerin koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmesinin ardından düşme çıkma kriterlerinin nasıl olacağı merakla bekleniyordu. TFF hiçbir kulübün mağdur olmayacağı şekilde ligleri tescil ederek kulüpleri rahatlattı. Takımlar gözünü 2020-2021 sezonuna çevirirken, liglerin kasım ayı gibi başlaması bekleniyor. Birçok kulüp transfer ve yapılanma çalışmalarına başlarken, Sarayönü Belediyespor da ise sesiz bekleyiş sürüyor.

Bölgesel Amatör Lig’de 2019-2020 sezonu, geçtiğimiz günlerde liglerin tescil edilmesiyle birlikte tamamlandı. Lig tarihinin en kötü performansına imza atan Sarayönü Belediyespor, düşmeye bir hayli yaklaşsa da koronavirüs piyangosuyla ligde kaldı.

Liglerin bitimine dört maç kala patlak veren koronavirüs salgınının ardından maçlar tatil edilmişti. Ligin son sırasında bulunan Sarayönü Belediyespor, fikstür avantajı ve matematiksel şansı devam etse de küme düşmeye en yakın takım olarak görülüyordu. Liglerin iptal edilmesinin ardından tüm kulüpler gibi merakla tescil kriterlerini bekleyen Sarayönü Belediyespor alınan kararla rahatladı. Koronavirüs salgını, düşmeye en çok yaklaştığı sezonda yeşil siyahlıları ipten aldı.

 

Konya’yı beş takım temsil edecek

Bölgesel Amatör Lig’de küme düşme kriteri kaldırılırken, Konya’yı temsil eden üç takımın da ligde kalmasına karar verdi. Bu kararla Sarayönü Belediyespor, Akşehirspor ve Ereğlispor ile birlikte gelecek sezon yine Bölgesel Amatör Lig’de mücadele edecek. Öte yandan Konya Süper Amatör Lig’inden çıkacak takımların da mağduriyetini gidermek için radikal bir karara imza atıldı. Süper Amatör Küme’de şampiyon olan Gölyazı Belediyespor ve play-off şansı kazanan Çatalhüyük Çumra Belediyespor da Bölgesel Amatör Ligi’ne çıkarıldı. Bu kararla ligde Konya’yı temsil eden takım sayısı üçten beşe yükseldi.

Üç takım profesyonel oldu

Alt tarafta bunlar yaşanırken üst tarafta da koronavirüs piyangosuyla yüzü gülen takımlar oldu. İlk etapta ligin lideri olan Kestelspor’un 3.Lig’e çıkarılması kararlaştırılırken, daha sonra şampiyonluk şansı yüksek olan takımların da çıkarılmasına karar verildi. Bu kararla Sarayönü Belediyespor’un gurubundan üçüncü lige üç takım çıkmış oldu. Kestelspor ile birlikte 3.Lig’e çıkan takımlar Isparta 32 Spor ve Karaman Belediyespor oldu.

 

Kulüpler yapılanmaya başladı

2019-2020 sezonunun bu şekilde tamamlanmasına karar verildikten sonra tüm kulüpler gözünü 2020-2021 sezona çevirdi. Profesyonel liglerin başlama tarihi ilan edilirken, amatör liglerin başlama tarihi ile ilgili henüz bir resmi açıklamada bulunulmadı. Amatör liglerin başlama tarihi henüz netleşmese de takımlar da bir yandan sezon hazırlıklarına başladı. Birçok takım transferlerini gerçekleştirmeye başlarken, birçok takım da önünü göremediği için beklemede kalmayı tercih ediyor.

 

Belirsizlik devam ediyor

Sessiz bekleyişin sürdüğü takımlardan bir tanesi de Sarayönü Belediyespor. Çok kötü bir sezon geçiren Sarayönü Belediyespor’un yaralarını nasıl saracağı ve gelecek sezonda ne yapacağı merakla bekleniyor. Henüz 2020-2021 sezonu için Bölgesel Amatör Lig’e katılıp katılmayacağı bile belirsiz olan Sarayönü Belediyespor’da en yakın zamanda kongre gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Durum kongrede şekillenecek

Yeni sezon hedeflerinin netleşebilmesi için kongrenin gerçekleşmesi beklenirken, yönetim yapılanması konusunda da endişeler devam ediyor. Ligler devam ederken şubat ayı içerisinde Sarayönü Belediyespor Başkanı Erdal Demirpolat, kulüp başkanlığından istifa ettiği duyurmuş resmi istifasını gerçekleştirmemişti. Evrak üzerinde Sarayönü Belediyespor’un başkanı olarak halen Erdal Demirpolat görünürken, gerçekleştirilecek kongrede yeni yönetimin nasıl şekilleneceği endişeyle beleniyor. Sivil bir yönetim kurulamazsa kulüp yönetimini yeniden belediyenin oluşturacağı düşünülüyor.

 

BAL’da devam edilecek mi?

Öte yandan masa da bulunduğu tahmin edilen bir başka kararda takımın ligden çekilmesi. Ekonomik kriz, bütçe ve kaynak sıkıntıları nedeniyle takımın ligden çekilmesi konusunda da alternatif bir düşünce bulunuyor. Bölgesel Amatör Lig maliyetlerinin çok fazla artması ve ekonomik krizin derinleşmesi nedeniyle gelecek sezonunun nasıl şekilleneceği konusunda hiçbir öngörüde bulunulamıyor.

 

En kalabalık sezon olacak

Gelecek sezon 200’den fazla takımla oynanması beklenen Bölgesel Amatör Lig’de oyuncu maliyetlerinin de düşmesi bekleniyor. Son yıllarda bir hayli yükselen oyuncu maliyetleri kulüpleri aşırı derecede zorluyordu. 2020-2021 sezonu için ligde 15’ten fazla gurup kurulması beklenirken, ligdeki oyun kalitesinin düşeceği ve daha az maliyetlerle ligde kalınabileceği öngörülüyor. Bu doğrultu da Sarayönü Belediyespor’un da ligde yoluna devam edeceği düşünüyor.

Sosyal imkanların bir hayli kısıtlı olduğu Sarayönü’nde taraftarlar tarafından da takımın Bölgesel Amatör Lig’de yoluna devam etmesi isteniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir