İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ORTAYA KARIŞIK

Türkiye’de en güvenilir kurumun hangisi olduğuna dair yapılan araştırmada ilk sırada Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yer aldığı ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Türkiye genelinde il valiliği ve il müftülüklerine gönderdiği yazıyla camiler ve mescitlerde tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma devrini sonlandırdı.

Kararla ilgili açıklamada şu görüşlere yer verildi.

“Cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığı, cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğu, cemaat içinde huzursuzluk ortaya çıktığı gerekçesiyle uygulama kaldırıldı. Cami içinde sabit oturaklar ve müteşekkil müstakil mekanların oluşturulması cami doku ve kültürüyle bağdaşmıyor.

Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygun görülmüştür.”

Açıklamadaki gerekçe cami adabını anlatıyor.

Ancak her Müslümanın bildiği cami adabına uymayan bu uygulama niye yıllardır uygulandı. Caminin sorumlusu olan imamlar uygun olmayan bu tür uygulamalar karşısında niye inisiyatif kullanamıyor?

Cuma hutbesinin tek merkezden hazırlanmasını nasıl buluyorsunuz? sorusuyla ilgili görüşlerini aldığımız cami cemaatinden bazıları da “Uygulamanın artık sonlandırılması” çağrısı yaptılar.

Cemaat ayrıca hutbe hazırlayamayacak kadar bilgiden yoksun imam niye Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapabiliyor diye de sorguluyor.

Şimdi gelelim Türkiye’de en güvenilir kurumunla ilgili yapılan araştırmada ilk sırada Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yer alması konusuna.

Demek ki işini en iyi yapan kurum Meteoroloji.

Kalın sağlıcakla.
İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir