İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İftarda ağır yemeklerden kaçının!

Ramazan ayında iftar sofralarında ağır yemeklerle beslenilmemesi gerektiğine dikkat çeken Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Elif Uzar, ağır iftar yemeklerinin sindirim sistemini hem yoracağını hem de vücuda fazla kilo olarak dönüş yapacağını söyledi.

Orucun tutmanın vücut için yararlarına değinen Dr. Uzar, orucun vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olduğunu belirterek, “Vücudun içerisindeki zararlı atıkları atmamızda oldukça yardımcı olur ve bu sayede kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Mide hacminin küçülmesine oldukça yardımı olur. Mideye az besin girişi olduğu için dengeli beslenen bireylerin midesinin hacminde küçülme olduğu görülmüştür” dedi.”

Aşırıya kaçmayın

İftarda dengeli beslenilmesi gerektiğini anlatan Dr. Uzar, “Ağır yemekler uzun süre açlıktan sonra sindirim sistemini hem yorar hem de vücuda fazla kilo olarak dönüş yapar. Daha hafif besinlerle beslenilmelidir. Haftada 2-3 gün et yemeği olması idealdir. Dengeli ayarlamamız gerekir, sebze, et ve kuru baklagil dağılımını. Kalan günlerde de sebze ve kuru baklagil şeklinde ayarlamamız lazım. Ağır yemeklerden hamur ve tatlılardan kaçınmak gerekir. Kızartma, kavurma şeklinde besinler değil de daha çok ızgara, fırınlama, haşlama tarzı besinler tercih edilmelidir. Bol su ve fazlaca salata tüketilmelidir.” diye konuştu.

 

Sahur besinleri önemli

Uzar, sahurda nasıl beslenmemiz gerektiği hakkında bilgiler vererek, uzun süre açlık olacağı için gün boyu vücudun sahurda aldığı besinleri kullanacağını söyledi.

Dr. Uzar, “Sahurda tok tutan besinlere eğilim göstermemiz gerekiyor. Yumurta, kaşar peyniri, ceviz, badem, yulaf ezmesi, süt, yoğurt gibi besinler tok tutar. Bunlarla sahur programı oluşturup beslenme zinciri oluşturabiliriz. Hem uzun süre tok kalmamızı sağlayacak hem de gün boyu daha enerjik kalmamızı sağlayacaktır. Yine bol su tüketimi önemlidir” şeklinde konuştu.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir