İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beşgöz gölü sazlıklardan temizleniyor

 

Sarayönü ilçesinde Beşgöz gölü kıyılarında istenmeyen bitki, ot ve saz gibi habitatın kesimine yönelik çalışma başlatıldı.

Millet bahçesine dönüştürülecek gölün kıyı şeridinde, nilüfer bitkilerine zarar vermeden, ot, kamış ve sazların kesim çalışmaları yürütülüyor.

Gölün ilerleyen zamanlarda dolmaması adına, Beyşehir Belediyesi’nden getirttirilen özel kesim aracı ile uzamış ot ve kamışlar kesiliyor.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, kapanmaya yüz tutan Beşgöz gölünün, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından beş yıl boyunca yürütülen çalışmaları ile tekrar genişletildiğini söyledi.

Temizlik çalışmalarının ardından koruma safhasına geçtiklerini kaydeden Solak, yaptığı açıklamada, “230 bin metrekare yüzey alanı bulunan gölümüzün zaman içerisinde tekrar dolmaması için kıyıya yakın alanlardaki ot ve saz gibi istenmeyen bitkileri temizliyoruz. Göl çevresine yapılması planlanan millet bahçemizin de ihalesi tamamlandı. Projenin hayata geçmesi ile birlikte hem bölge cazibe merkezi haline gelecek, hem de bu su kaynağımızı gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarabileceğiz.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir