İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kış bereketi geldi

Sarayönü’nde 22 Ocak’ta gecesi başlayan ve hafta boyunca etkili olan kar yağışı, vatandaşları sevindirdi. Uzun süredir beklenen kar bereketinin gelmesi ile birlikte çiftçiler de rahat bir nefes aldı. Kar yağışı ile birlikte Sarayönü Belediyesi kar temizle ekipleri seferber olurken, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için ilçenin tüm yolları açıldı. Bunun yanı sıra okulların yarı yıl tatiline denk gelen kar yağışı eğitime engel oluşturmazken, karın tadını yine en çok çocuklar çıkardı. İlçenin farklı bölgelerinde, objektiflere güzel görüntüler yansıdı.

Sarayönü’nde, geçtiğimiz hafta başında etkili olan yağmur yağışının ardından kar yağışı başladı. Hafta içerisinde şiddetini arttıran kar yağışı, hafta sonuna kadar etkisini devam ettirdi. Kar kalınlığı yer yer 35 santimetreyi bulurken, ilçenin yüksek kesimlerdeki mahallelerinde yağıl daha yoğun şekilde gerçekleşti.. Kar yağışı ile birlikte çevre beyaz örtüyle kaplanırken çevrede kartpostallık görüntüler oluştu. Karın sevincini en fazla yaşayan yine çocuklar oldu. Vatandaşlar da kar yağışının bereket olduğunu belirterek, “Ekinimize, şehrimize hayırlı olsun. Kış bu sene geçtiğimiz yıl kadar etkili olmasa şükürler olsun beklediğimiz kar sonunda geldi. İnşallah hayırlısı ile bereket getirir.” şeklinde yorumladı.
En çok çiftçi sevindi
Geçtiğimiz hafta yağan kar nedeniyle yeni sezona umutla baktığını belirten çiftçiler, “ilçe geneline son bir hafta içerisinde güzel yağış düştü. Kar yorganını bekliyorduk. Geçen haftalarda görülen yumuşak hava nedeniyle çıkışlar güzel şekilde tamamlanarak hububat istenen boyuta ulaştı. Son günlerde yağan kar da altın değerinde oldu. Toprağın karla kaplanmasıyla bayram sevinci yaşadık. Bu yağış yer altı sularını da besleyecek. Şu an itibariyle alınan yağışlar uzun bir süre toprağın su ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Yani Sarayönü’nün 1-2 ayı yağış yönünden garantilenmiş oldu. Bahar yağışları da istediğimiz seviyede olursa bu üretim sezonunda ürün rekoltesinde sıkıntı yaşamayacağız inşallah” dedi.

Çocuklar tadını çıkardı
Her zamanki gibi yağan kar yine çocukların en büyük eğlencesi oldu. Okulların da yarıyıl tatilinde olmasından dolayı karla uyanan çocuklar sevinçle sokağa çıktı. Şapka ve eldivenlerini giyen çocuklar sokağa çıkarak, kar topu savaşı yaptı, kardan adamlar yaptı ve kızakla kaydı. Çok sevindiklerini belirten çocuklar, “Keşke hep kar yağsa. Karı çok seviyoruz. Bizim için çok büyük eğlence. O yüzden karı çok seviyoruz. İnşallah kış boyu kar yağar ve biz eğleniriz. Kardan adam yapmayı ve kar topu savaşını özlemiştik” dedi. Çocuklar gün boyu karın sevincini doyasıya yaşadı.

Sosyal medyada kar sevinci
Sarayönü ilçe merkezinde yağan karla bereket sevinci yaşayan Sarayönülüler de ilçenin dört bir tarafından duygularını ve kar manzaralarını paylaştı. Birçok vatandaş sevincin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak, karla ilgili yorumlarını paylaştı. Kimi kartopu savaşını hesabında paylaşırken, kimileri de yaptığı kardan adamla boy gösterdi.

Güzel görüntüler oluştu
Karla birlikte Sarayönü’nün birçok yerinde kartpostallık görüntüler oluştu. Güzel görüntülere şahit olan vatandaşlar telefon ve fotoğraf makineleri ile eşsiz görüntüleri ölümsüzleştirdi. Karla kaplı cadde ve ağaçların güzelliği objektiflere yansıdı. Vatandaşlar ilçenin çeşitli bölgelerinden kar manzaralarını fotoğraflayarak sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir