İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karaca, “İsraf etmeyin”

Ramazan ayında yapılan alışverişlerde vatandaşların aşırıya kaçması nedeniyle büyük israflar meydana gelebiliyor.

Sarayönü Müftüsü Şevket Karaca, Ramazan ayı ve aynı zamanda covid-19 salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları yüzünden vatandaşların gereğinden fazla alışveriş yaptıklarına dikkat çekerek; “Aşırıya kaçarak yapılan gıdalar ve özellikle fazla ekmekler evlerde bayatlıyor, küfleniyor ne yazık ki çöplere atılabiliyor. İsraf dinimizce haram kılınmıştır. Hemşerilerimizin bundan kaçınmaları gerekiyor” dedi.

 

Sarayönü Müftüsü Şevket Karaca, ekmek israfına dikkat çeken açıklamalarda bulunarak israfın önlenmesi için farkındalık oluşturulması gerektiğini anlattı.

Müftü Karaca, yaptığı açıklamada, “Ramazan ayı içerisinde ekmeğin talep ve arzı artıyor. Özellikle pideye büyük bir rağbet oluyor. İnsanlar her gün taze pide yemek istiyor. Fazladan alınan pideler ertesi güne kaldığı ve her gün eve yeni pide geldiği için tüketilmediği için bayatlayanlar veya küflenenler çöpe atılıyor. Bu hem çok büyük bir israf, hem de Ramazan’ın ruhuna yakışmayan bir durum. İnsanlarımızın bir gün önceki tüketimini göz önüne alarak alışveriş yapması bu noktada çok önemli.” dedi.

 

İhtiyacını kadar alın

Müftü Şevket Karaca, israfın sadece ekmek konusunda değil her alanda önlenmesi gerektiğini savunarak, “Tabağındaki yemeği sonuna kadar bitirme gayreti içine giren herkes aynı zamanda sofrasındaki çeşitliliği de bir miktar azaltacak. Aslında yaşam tarzına en uygun miktar ve çeşitte alınan gıdalar vücudumuzu sağlıklı kılacak. Yemek kültürü, yaşanan çağa ve coğrafyaya göre değişkenlik gösterse de değişmeyecek tek şey yemeğin ihtiyaç miktarınca alınmasıdır.” şeklinde konuştu.

 

İsraf etmeyin, insaf edin

İsrafın milli ekonomiye de zarar verdiğini belirten Karaca şunları söyledi: “Soframızdan çöpe giden yiyeceklerde, musluğumuzdan boşa giden sularda ihtiyaç sahiplerinin de hakları vardır. Sofrada sıfır artık sağlıklı bir sosyal yapının ön şartıdır. İsraf etmeyin, insaf edin. Umuyoruz ki herkes bu alanda tasarruf bilinci oluşturmak için çaba sarf eder.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir