İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gönüller yeniden saf tuttu

16 Mart’tan bu yana yasaklanan toplu ibadetlerin normalleşme süreci kapsamında yeniden başlamasıyla birlikte Sarayönü’nde de cemaatle ilk ‘Cuma Namazı’ kılındı.

74 gün sonra sosyal mesafe kuralına göre Sarayönü ilçe merkezi ve mahallelerde belirlenen alanlarda kılınan Cuma namazına vatandaşlar akın etti.

Covid-19 nedeniyle vatandaşların sağlıklarını tehlikeye atmamak amacıyla camilerde ibadet yapılması hususunda kısıtlamalar getirilmişti. Normalleşme dönemine girilmesiyle ve ülkede uygulanan pek çok yasağın belirli tedbirler dahilinde normale dönmesiyle, gözler bu kez özlenen Cuma namazlarına çevrilmişti.

Sarayönü’nde Koronavirüs salgını nedeniyle kılınamayan Cuma namazları, 74 gün sonra yeniden kılındı. İlçe merkezi ve mahallelerde belirlenen alanlarda kılınan Cuma namazı ile vatandaşlar büyük mutluluk yaşadı.

Covid-19 nedeniyle vatandaşların sağlıklarını tehlikeye atmamak amacıyla camilerde ibadet yapılması hususunda kısıtlamalar getirilmişti. Normalleşme dönemine girilmesiyle ve ülkede uygulanan pek çok yasağın belirli tedbirler dahilinde normale dönmesiyle, gözler bu kez özlenen Cuma namazlarına çevrildi.

Konya valiliği tarafından,  merkez ve ilçelerinde Cuma namazının kılınması için sosyal mesafe kuralına uygun olabilecek konumda olan meydanlarda, tek kullanımlık maske ve seccade kullanılması, sosyal mesafe kuralına uyulması şartıyla ibadet yapılmasına izin verildi.

Çumra Belediye Başkanı Nafiz Solak’ın talimatıyla belediye ekipleri, valilik tarafından belirlenen noktaları vatandaşların sağlıklı bir şekilde ibadet yapabilmeleri için büyük bir titizlikle dezenfekte etti. Halkın huzurlu bir namaz eda edebilmesi için sürdürülen hummalı dezenfekte çalışmalarının ardından belediye ekipleri, namaz kılınacak alanları vatandaşların arasında en az 1,5 metre olmak şartıyla işaretleyerek, sosyal mesafe kuralına uygun hale getirdi.

Görevli din adamları Konya Büyüksehir Belediyesi tarafından gönderilen tek kullanımlık maske ve seccadeleri, Cuma namazı öncesinde ibadete gelen vatandaşlara dağıttı. Belirlenen şartlar dahilinde düzenlenen mekanlarda vatandaşlar, uzun bir süre sonra özlenen Cuma namazına kavuştu.

Sarayönü’nde Cuma namazı kılınan yerlerde arasında Sarayönü Stadı, İstasyon Otoparkı, Ladik Stadı, Çalıbağ Mevkii, Kurşunlu  Halı Saha, Gözlü, Kadıoğlu, Çeşmelisebil, Başhüyük Camii bahçeleri yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir