İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emeklileri heyecanlandıran haber

2000 yılı ve sonrası emekli olanların gözü AYM den gelecek intibak kararında. Eğer vize çıkarsa yaklaşık 5 milyon emeklinin maaşı yeniden hesaplanacak.
Yaklaşık 5 milyon emeklinin gözü intibakta. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların da 2000 den önce emekli olanlar gibi intibak artışından yararlanması gündemde. Bunun için gözler Anayasa Mahkemesi nde. Eğer mahkemeden intibak için vize çıkarsa, milyonlarca emeklinin maaşı yeniden hesaplanacak. Maaşlarda önceki intibaktaki gibi 355 liraya varan zamlar gündeme gelecek. İntibak konusunu Anayasa Mahkemesi ne Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı taşıdı. Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay dan olumsuz yanıt alan Avcı nın Anayasa Mahkemesi ne yaptığı başvurunun sonucu merak ediliyor. Kararın kısa sürede açıklanacağı beklentisi bulunuyor.

GÖZLER AYM DE
Eğer Anayasa Mahkemesi (AYM), 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, milyonlara zam yolu açılacak. Tek tek dava açmaya gerek kalmayacak. Çıkacak karar, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları kapsayacak. Emeklilerin maaşı yeniden hesaplanacak. İlk intibakta, 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK lının maaşında 50 ile 355 lira arasında artışlar yapılmıştı. Yeni intibakta da artışlar bu seviyede olabilecek. Gelişmeleri yakından izleyen Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda bulunulan intibak düzenleme-sinin 4 ile 5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini belirtiyor. Anayasa Mahkemesi yeni intibak yolunu açarsa, 5 milyon emeklinin maaşı değişecek. Eğer Anayasa Mahkemesi nden intibak başvurusuna olumsuz yanıt çıkarsa, intibak için yargı yolu kapanmış olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir