İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1218 öğrenciye flor uygulandı

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, ilçe genelindeki tüm okullarda ana sınıfı, 1’nci, 2’nci ve 3’üncü sınıf öğrencilerine Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen programda kapsamında 2’ncı tur flor vernik uygulaması yapıldı.
Uygulama, Sarayönü Toplum Sağlığı Hemşiresi Dilek Aydın tarafından gerçekleştirildi. Konuyla ilgili bilgi veren Dilek Aydın; “Geleceğimiz olan çocuklarımızın ağız ve diş sağlığının korunması, geliştirilmesi ve bilgilendirilmeleri sürecinde her yıl eğitim-öğretim dönemi içerisinde gerçekleştirilen koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin en önemli faktörlerinden biri olan “Flor Vernik” uygulaması bu yıl ilçemizde bulunan ana sınıfı, 1’nci, 2’nci ve 3’üncü sınıflar olmak üzere 1218 öğrenciye uygulandı.” dedi.

Aydın, şöyle devam etti: “Diş çürükleri Toplumumuzda yaygın olarak görülen, sistemik hastalıklara da sebep olabilen ve uygulanacak koruyucu önlemlerle oluşması engellenebilecek hastalıklar arasındadır. Diş çürükleri genellikle küçük yaşlarda başlamaktadır. Bu nedenle erken dönemde tedbirlerin alınması gerekmektedir. Diş çürüklerinden korunmada diş fırçalama, düzenli ve sağlıklı beslenme, diş hekimi kontrolü ve florür kullanımı çok önemlidir. Florürün çürük oluşumunu önleyici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çocuklarda çürük riskinin yüksek olduğu dönemlerde ve okullarda uygulanacak en uygun koruyuculardan bir tanesidir. Bu nedenlerden dolayı Amerika, Kanada, Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkelerde uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Bakanlığımızca yürütülen bu programda florürlü vernik kullanılmaktadır. Florürlü vernikler, diş yüzeyine sürüldüğünde tükürük ile temas ederek kısa sürede sertleşirler. Bu yüzden 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir