İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yılbaşı öncesi kredi kartlarına dikkat

Yılbaşı öncesinde vatandaşların kredi kartlarını doldurarak yeni yıla borçlu girmemeleri için uyarıda bulunan Sarayönü Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş, “Özellikle 2019’a kısa bir süre kala yılbaşı indirimleri, kampanyalar, avantajlar derken herkes kredi kartlarına yükleniyor. Yeni yıla sayılı günler kala kredi kartlarını doldurup borç batağına batmamak için gereksiz alışveriş yapılmamalı” dedi.

Kredi kartı borçlarının çoğunlukla asgarisinin ödenebildiğini belirten Sarayönü Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş, “Vatandaşlarımız en az 2 kredi kartı birden kullanıyor. Hatta 4-5 adet kredi kartı kullanan bile var. Kredi kartı ile yapılan alışverişler taksitli ve vadeli olduğu zaman sanki bedavaymış gibi rahatça harcanıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre vatandaşlar bu kredi kartlarının yalnızca asgari ödemesini yapabiliyor. Hatta bir kredi kartı borcunu kapatmak için başka bir kredi kartı çıkaranlar bile oluyor. Ülkemizde kredi kartı borcu yüzünden yıllarca sıkıntı çekenler, ailesi dağılıp yuvası yıkılan insanlar var. Belki acil ihtiyaçlar için kredi kartları çağımızın gereği olabilir ama dikkatli kullanılmazsa yarardan çok zarar getiriyor” diye konuştu.
“Birçok insan takipte”
Kredi kartını amacına uygun kullanamayan birçok kişinin yasal takipte olduğunu belirten Koçaş, “Bankalar broşür dağıtır gibi kredi kartı dağıtıyor ancak vatandaşlarımız kredi kartı borçları birikince borcun altından kalkamıyor. Vatandaşlarımız kredi kartı talep ederken limiti bütçesine göre ayarlamalı. Vatandaşın istediği ya da talebi dışında banka tarafından otomatik olarak limit yükseltilmemeli. Öte yandan bankalar da önüne gelene kredi kartı verip borç batağının gün geçtikçe derinleşmesine fırsat vermemeli. Kredi kartı alacak olan vatandaşların aylık geliri belirlenmeli ve limitleri gelire bağlı olarak artırılmalı. Vatandaşlar da kredi kartı limitlerini doldurup borç batağına batmamak için ihtiyaç dışı ürün satın almamalı. Özellikle ekonomik dalgalanma yaşadığımız bu dönemde herkes tasarrufa gitmeli ve ölçülü alışveriş yapmalı.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.