İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tatlı sularda avlanmak yasak!

Sarayönü Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hamdi Candan, ticari amaçlı su ürünleri avcılığı ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığında yasak döneminin başladığını bildirdi.

Avlanma yasağı ile ilgili bilgi veren Sarayönü Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hamdi Candan, yaptığı açıklamada, “İlimiz ve ilçemiz sınırları içerisindeki baraj, göl, gölet ve akarsularda; ticari amaçlı su ürünleri avcılığı ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığı, balıkların üreme dönemi olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında yasaklanmıştır. Amatör avcılık yasakları kapsamında, Sazangiller; 15 Mart-15 Haziran tarihleri arası, Sudak ve Tatlısu Levreği; 15 Mart-30 Nisan tarihleri arası, Turna Balığı; 15 Aralık-31 Mart tarihleri arası amatör avcılığı yasaklanmıştır. Ticari avcılık zaman yasakları kapsamında ise Sazan Balığı, Kadife Balığı, Yayın Balığı, Sudak Balığı, Tatlısu Levreği, Tatlısu Kefalinin 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında ticari amaçlı avcılığı yasaklanmıştır. Turna balığının 15 Aralık-31 Mart tarihleri arasında ticari amaçlı avcılığı yasaklanmıştır. Yasak olmayan yer ve zamanlarda istihsal edilen su ürünlerinin, yasak yerlere nakledilebilmesi için avlanmanın yapıldığı yerlerdeki İl veya İlçe Müdürlüklerinden Menşei Belgesi alınması ve istenildiğinde ilgililere gösterilmesi zorunludur. Menşei Belgesi alınarak, yasak yerlere sevk edilen su ürünlerinin satışı için, satışın yapılacağı yerin İl Müdürlüğünden ayrıca izin alınması zorunludur” şeklinde konuştu.

Denetimlerin sıkı şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden Sarayönü Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hamdi Candan, “Yasak Dönemde denetimler İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,  jandarma ve orman muhafaza teşkilatı mensupları, belediye zabıtası, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri tarafından yapılacak, yasağa uymayanlar hakkında idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

Bir yorum

  1. HAKAN ÇELİK HAKAN ÇELİK 28 Mart 2017

    Sayın Hamdi Bey denetimlerin gerçekleştirildiğini söylüyorsunuz ama denetim felan yapılmıyor beşgözde bulunan balık cinsi turna av yasak dönemi 1 aralık 1 nisan arası fakat yasak dönemde herkez beşgözde balık tutuyor balıkların üremi dönemi olan zamanda olta ile balık tutmanın yanında kesinlikle yasak olan projektör ve zıpkınla avcılık yapılıyor ve hiç bir zaman tarım hayvancılık avcılar derneği jandarma kimse buna dur demiyor üreme döneminde tutulan balıklar gelecek yıllarda burada balık diye birşey kalmayacak lütfen denetimler yapılıyor demiyor denetim felan yapılmıyor ayrıca beşgözden akan karaçukur deresinde ağ kuruluyor saraymedyanın bu konuyu gündeme getirmesini ve avcıları bu konuda uyarıp denetim yapan kurumları sözde değil gerçekten denetim yapmasını talep ediyorum sarayönünde insanların olta ile balık tutup stres attığı beşgözde yasak dönemde (balıkların üreme dönemnde) avcılık yapıldığı için balık kalmayacak hergün mutlaka girip sarayönünden bilgi edindiğim ve her zaman takdir ettiğim saraymedyayı bu konuyu gündeme getirmesini ricaediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir