İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Solak, “İlçemiz ivme kazandı”

Sarayönü, bir yılı daha geride bırakırken, 2018 yılı önemli çalışmaların hayata geçtiği bir yıl oldu. Son yıllarda büyük ivme kazanan Sarayönü’nde bu yıl yapılan yatırımlarda ilçedeki doğalgaz hattı 30 kilometreye çıktı. Yaklaşık 900 daireli merkez TOKİ konutlarında inşaat tamamlandı. 800 konutluk Ladik TOKİ inşaatı devam ediyor. Yeni düğün salonunda kaba inşaat tamamlandı. İlçede ve mahallelerde yolların yüzde 95’i tamamlandı. İlçenin prestijini arttıracak yeni belediye binası tamamlanarak açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Kız meslek lisesi ve şehir meydanı projesi hız kazandı. Beşgöz gölü temizlenerek eski ihtişamına kavuştu. Bunların yanı sıra ilçenin talihini değiştirecek Organize Sanayi Bölgesi Projesi onaylandı. OSB Müdürlüğünün kurulum çalışmaları devam ediyor. Tamamlanan birçok projenin yanı sıra planlama, projelendirme ve ihale aşamasında bulunan birçok önemli yatırım, 2019 yılında start alacak. Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, 2018 yılını geride bırakırken, ilçeye birçok önemli yatırımı kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, ilçenin 2018 yılını değerlendirdi. Önemli yatırımların tamamlandığı, başladığı ve projelendirdiği 2018 yılının Sarayönü adına oldukça verimli geçtiğini anlatan Başkan Solak, ilçenin kabuğunu kırmaya başladığını söyledi. Solak, uydu kent olma yolunda hızla yol kat eden Sarayönü’nü çok parlak bir geleceğin beklediğini ifade etti.

2014-2015 yılının tanıma ve planlama, 2016-2017 ve2018 yılının ise yatırım yılı olduğunu belirten Başkan Nafiz Solak, “Kanalizasyonlarımızı tamamladık. Hem mahalle içi hem de mahalleyi ilçeye bağlayan yolları yaptık. Yollarımızın yüzde 95’i tamamlandı. Eksik olanlar da gelecek yıl tamamlanacak. 50-100 yıl sonrasını düşünerek projelendirdiğimiz hizmet binamızı tamamlayarak hizmete açtık. Dönemin Kalkınma Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle yaptırdığımız düğün ve kongre salonunda inşaat sona doğru yaklaşıyor. Sarayönü’ne güzel ve geniş bir düğün salonu kazandıracağız. Aşevini de salonun olduğu bölgeye taşıyacağız. Göreve gelmeden önce verdiğimiz bütün vaatleri yerine getirdik. Doğalgaz, verdiğimiz en önemli sözlerden bir tanesiydi. İlçemizi doğalgaz ile buluşturduk. Birçok yuva doğalgaz ile ısınmaya başladı. Şimdi ise Ladik mahallemiz için uğraşıyoruz.” dedi.

Beşgöz büyüyor, TOKİ’ler yapılıyor
Solak açıklamasının devamında, “Beşgöz gölümüzdeki temizlik çalışmaları tamamlanmak üzere. Kaybolmaya yüz tutan gölü eski ihtişamına kavuşturduk. Arazi fiyatları arasında eskiye nazaran 30 kat fark var. İlçemizde gayrimenkul değerlendi. 900 daireli 3. Etap TOKİ konutlarının yapımı tamamlandı. Yaza teslim edilecek. Ladik Mahallesi 2. etap TOKİ konutları hızla yapılmaya devam ediyor. Yine Kurşunlu TOKİ start aldı. İlçe binalarını daha nitelikli bir yapıya kavuşturuyoruz. Yeni kız meslek lisesi binamızın inşaatı neredeyse tamamlandı. Tamamlandıktan sonra 2019 yılında eskisi yıkılara şehir meydanı yapılacak.” şeklinde konuştu.
OSB yeni bir çağ açacak
Organize Sanayi Bölgesi’nin onaylandığını ifade eden Solak, şöyle konuştu: “Göreve geldiğimiz zaman bir hayal kurduk. İlçemizin istihdam sıkıntısına kökten çözüm getirecek ve büyümemizi sağlayacak bir hayal. İnanç ve azimle bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. İlk iş olarak OSB için bir raporlama yaptık. OSB Genel Müdürlüğü tarafından raporumuz örnek olarak seçildi. Müracaatlarımızı yaptık. Yer seçimi için ilgili bakanlıklar belirlenen alanımızı inceledi. Tamamı olumlu görüş bildirdi. Sarayönü Organize Sanayi Bölgemiz onaylandı. OSB Müdürlüğünün kurulum çalışmaları yürütülüyor. Heyet oluşturulacak. 100’ün üzerinde Konyalı iş adamımızdan kapasite raporu ve ilçede yatırım yapmak istediklerine dair yazılar aldık. Bizim kuracağımız OSB, demir yolunun ve doğalgaz hattının hemen yanında. Bu kazanımlar bizim için büyük bir avantaj. OSB ilçemizde bir çağı kapatıp yeni bir çağı açacak.”

Jeopolitik konumumuz çok iyi
Sarayönü’nün çok avantajlı bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Solak, “Sarayönü ve Ladik arasındaki yol duble yol olacak. Proje onaylandı. Önümüzdeki yıl yaz ayının başında çalışmalar başlatılacak. Bunun yanı sıra Ladik kavşağına transit üst geçit yapılacak. Öte yandan toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda kamulaştırma bedeli ödemeksizin OSB’nin yanından geçip direk Kurşunlu mahallemizde bağlanacak yolu yapacağız. 2019 yılında bu yol açılacak. İlçemizin jeopolitik konumu çok iyi. Çok stratejik bir noktada. Hem karayolu hem de demiryolu açısından kilit bir noktada bulunuyoruz. İlçe ve mahalle yollarımızın yüzde 94’ini tamamladık. Bir iki yıl içinde mahallelerimizde dahil olmak üzere tüm yollarımız yapılmış olacak.” şeklinde konuştu.

İnsanımıza da yatırım yapıyoruz
En güzel yatırımın insana olan yatırım olduğunu kaydeden Solak, şunları söyledi: “Birçok fiziki yatırımı gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz ama bunlardan daha önemlisi insana yapılan yatırım. Sadece madde olarak düşünmüyoruz. Sosyal projelere de büyük önem veriyoruz. Gençlik merkezi ve Komek binamızda her yaz yaklaşık 650 çocuğumuz hem kurslar görüyor hem de değerler eğitimi alıyor. Kış döneminde ise yetişkinlerimiz yararlanıyor. Şehir konağımızın da tamamlanması ile birlikte ilçemizde 2 tane yüzme havuzu bulunmakta. Öksüz, yetim ve parçalanmış aile çocukları için her yıl düzenli olarak ayakkabı ve kaban desteğimizi sürdürüyoruz. En önemli değerlerimizden ikisi milli ve dini değerlerimiz. Tüm lise öğrencilerimize belirlediğimiz dini kitapları okutturduk. Ardından da onları bir sınava tabii tuttuk. Dereceye girenlere ödül verdik ayrıca 80 çocuğumuzu da tarihini yakından öğrenmesi için Çanakkale’ye götürdük. İlçe merkezine ve mahallerimize toplam 20 adet taziye aracı yaptık. Araç filomuzu her geçen gün güçlendirmeye devam ediyoruz.”

Bir yorum

  1. Ahmet Dağlı Ahmet Dağlı 5 Ocak 2019

    Bırakın ALLAH RIZASI İÇİN
    İstanbul yolundan Ladik tokiye dönen yola bir girin eğer arabanızla gidebilirseniz sizinle helallik istemek için geleceğim fakat eğer gidemezseniz Hakkımız haram olsun Allah için O makamı meşgul etmeyin
    Beceriksizlikle ihanet arasında kıldan ince bir çizgi vardır. beceremediği halde makam – mevki işgal etmek en büyük ihanettir.”
    Sarayönü Belediyesi #NafizSolak #SamiBadem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.