İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Solak “farklılıklarımız engel değildir”

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Dünya Engeliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda farklılıkların engel olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söyledi. Solak, engelli vatandaşlara sadece bir gün değil, tüm yaşamları boyunca sevgiyle sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

Engelli vatandaşlar için son yıllarda devrim niteliğinde projeler gerçekleştirildiğini ifade eden Solak, engelli bireylerin de artık toplumda herkes kadar söz sahibi, üretken, çalışan ve sosyal birey konumuna kavuştuğunu ifade etti.

Engelli bireylerin toplumların renkli değerleri olduğunu belirten Nafiz Solak, “Bedensel, zihinsel farklılıklarımızı birer engel olarak değil, hayata başka yönlerden açılan değişik pencereler olarak görebilir ve o pencereleri sonuna kadar açıp, başka hayatların havasını da cesaretle soluyabilirsek, aramızdaki tüm engelleri aşarız. Önemli olan pencerenin ardındaki dünyayı da, engelsiz yaşayanların dünyasına eş değer hale getirebilmektir. Kişinin doğuştan gelen, ya da sonradan edindiği engelinin gündelik, iş ve özel yaşamında olabildiğince az hissedilebilir hale geldiği bir yaşam için çabalarımız sürüyor.” dedi.

“Engelsiz yaşam merkezi yapıyoruz”

Sarayönü’nde engelli ve yaşlı vatandaşların bir arada sosyalleşebilmesine imkan tanıyacak “Engelsiz Yaşama Merkezi” projesini hayata geçireceklerini kaydeden Solak, şöyle konuştu: “Devlet Demiryolları ana binasının batısındaki tarihi bina için yaklaşık 1,5 yıl önce girişimlerimizi başlatmıştık. Başlattığımız girişimler neticesinde engellilerimiz ve yaşlılarımız için engelsiz yaşam merkezi açma amacıyla restorasyon ve düzenleme çalışmaları yürütülüyor. İlçemizde yaşayan engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın sosyalleşebileceği bir ortam sağlanması adına yapmış olduğumu bu proje ilçemizdeki önemli bir eksikliği ortadan kaldıracak.”
İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.