İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigortalılara faiz desteği

Sarayönü Tarım Kredi Kooperatifi Müdür vekili İbrahim Gürkan, yaptığı açıklamada, çiftçilerin faiz indirimli kredi desteklerinden faydalanabilmesi için tarım sigortası yaptırmasının zorunlu olduğu söyledi.

Tarım sektörünün yapısından kaynaklanan risklerin tarım sigortası ile çözülebileceği dile getiren Gürkan, “2012 yılından itibaren devlet destekli indirimli kredi kullandıran kurumlar olan Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’nda tarım sigortaları zorunlu hale getirilmiştir. Don ve kuraklık da sigorta kapsamına alınmıştır. İndirimli kredi kullanan ortaklarımızla ilgili olarak dikkat etmeleri gereken husus şudur ki, kredi kullandıkları tarihten itibaren en geç 6 ay içerisinde tarım sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Yani vade başlangıcı olan Eylül ayında kredi kullanan ortaklarımızın en geç Şubat ayında ÇKS belgelerini güncellemiş ve sigortalarını yaptırmış olmaları gerekiyor. Bu yıl ÇKS’si güncel olan ortaklarımızın sigortalarını yaptık ve girişlerine başladık. Ancak halen ÇKS’sini güncellemeyen ortaklarımızın ivedilikle ÇKS güncellemesi yaptırması gerekmektedir” dedi.
Ürününü sigortalatarak güvence altına almanın çiftçinin menfaatine olduğunu kaydeden Gürkan, “Tarımsal üretimin her yıl yaşanan doğal risklerden korunması ve yaşanabilecek kayıpların azaltılabilmesi amacıyla çiftçilerin tarımsal ürünlerini sigorta yaptırmaları önem taşımaktadır. Karar kapsamında yer alan ürün ve risklere karşı devlet destekli tarım sigortası yaptırmayan üreticiler 2090 sayılı Kanun kapsamında verilecek yardımlardan faydalanamayacaktır. Tarım sigortalarının yaygınlaştırılması ve üreticilerimizde sigorta bilincinin artırılması amacıyla konunun çiftçilere duyurulması hususunda gayret gösteriyoruz.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir