İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigara denetimleri yapıldı

Sarayönü İlçe Sağlık Müdürlüğü sigara denetim ekibi, hafta içerisinde ilçe merkezinde sigara denetimi yaptı. Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinde yapılan denetimde esnaf dükkanları denetlendi.
Denetimlerini eş zamanlı olarak sürdürdüklerini dile getiren denetmenler, “Amacımız sigaranın toplum üzerinde ki etkilerini asgariye indirmek. Sarayönü genelindeki vatandaşlar ve esnafların geneli çıkartılan bu yasaya karşı duyarlı. Vatandaşların büyük bir bölümü kurallara uyuyor” şeklinde konuştu.
Cezalar hakkında bilgi veren denetmenler, “İş yerlerinde mevzuata uygun herkes tarafından görülebilecek şekilde asılmış yasal uyarı yazısı mevcut değilse uygulanacak para cezası 2 bin 98 TL, kapalı yerlerde sigara içenlere uygulanacak ceza 124 lira, yerlere izmarit atmanın cezası ise 74 lira.
Tütün ürünlerine benzeyen sakız, oyuncak, şeker vb. ürünler üretenlere, dağıtanlara, satan iş yerlerine veya kişilere uygulanacak ceza 34 Bin 133 lira ile 170 Bin 683 lira aralığında. Tütün ürünlerinin paketlerini açarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek ruhsatsız satış yapanlara 2 bin 98’dan başlıyor.
Satış belgesi olmaksızın veya satış belgesinde belirtilen yerin dışında tütün ürünleri satışında 56 bin 142 lira arası ceza uygulanır. İşletmelerde sigara veya tütün ürünleri kullanımına izin verenlere uygulanacak Bin 701 lira ile 8 bin 531 lira aralığında idari para cezası uygulanır. Tekerrürü halinde ise ceza bir öncekinin katlanmış şekli ile uygulanır. Ayrıca 18 yaşını doldurmayan çocuklara tütün veya tütün mamulleri satışı yapanlara TCK’nın 194. Maddesine göre 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanacak” ifadelerini kullandılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir