İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ŞİFA KAYNAĞI OTLAR

PANCAR
Şifa deposu kırmızı pancar: Karbonhidrat içeriği yüksek olduğu için özellikle kilo problemi ve şeker problemi olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir sebzedir. Bunun yanında tam da bir şifa deposudur. Tüm renkli sebze ve meyveler de olduğu gibi antioksidan içeriği yüksek anti-kansorejen bir besindir. Aynı zamanda demir içeriği yüksek olduğundan özellikle kadınlarda sıklıkla görülen demir eksikliği probleminde tüketilmesi gereken bir besindir.
Lif oranı yüksek olduğu için sindirim sistemi rahatsızlıklarında hazmı kolaylaştırır, bağırsakları çalıştırır. Pancar suyu kan basıncını düşürür: Özellikle spor öncesi tüketilen pancar suyu, kişinin aktiviteye dayanıklılığını ve toleransını arttırır. Çevresel strese karşı vücudumuzun bağışıklığını kuvvetlendirir. Vücuda dinçlik ve zindelik getirir. Kanda ve karaciğerde biriken toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak vücutta detoks etki gösterir.

PIRASA
Vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebze olan pırasa.A,B6,C,K, demir,magnezyum ve folik asit içerir.İçerdiği bu vitamin ve mineraller nedeniyle kanserle savaşta oldukça etkilidir.
Kanserli hücrelerin büyümesini engeller. İçerisinde bulunan flavanoidler sayesinde serbest radikallere karşı vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. Çalışmalar, sarımsak, soğan ve pırasanın kan basıncını düşürücü etkisi olduğunu göstermektedir. Zayıflama diyetlerinde en çok tercih edilen sebzelerden birisidir.
Kalorisi düşük, lif içeriği yüksek olduğu için uzun süre tokluk hissi verir. Sindirim siteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçeriğinde buluna folik asit sayesinde , gebelikte yaşanması mümkün olan erken doğum ve düşük riskine karşı koruyucu etki gösterir. Kuvvetli bir antioksidan olduğu için yaşlanma karşıtı etki gösterir.

BAKLA
Böbreklerden taş ve kum dökmeye yardımcı bir sebze olan Baklanın kurusu taze baklaya göre daha besleyici olup,B1, B2, B6 ve K vitaminin yanı sıra magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir içerir. Lif içeriği yüksektir. Belli miktar protein ihtiyacını karşılamak için et tüketmeyen kişilerin fayda görebileceği bir besindir.
Bağırsak parazitlerini düşürür, idrar yollarını temizler. Kötü kolesterolü düşürür. Kanın pıhtılaşmasını önler. Kadınlarda regl öncesi tüketildiğinde, adetin kolay gelmesine yardımcı olur.

ENGİNAR
Karaciğerin daimi dostu enginar: Yumru şeklinde, kalın yaprakları olan vitamin ve mineral deposu bir sebzedir. Özellikle bu mevsimde yaygın olarak kullanılır. Karaciğer de biriken toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Karaciğer problemlerinde iyileşme süresini hızlandırır. İçeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor gibi önemli mineralleri barındırır.
Kan şekerini dengeler, bağırsakları çalıştırır, zihinsel ve bedensel yorgunluğa iyi gelir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir