İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sertifikalı tohum müracaatları başladı

Sarayönü’nde 2018-2019 yılı sertifikalı tohum kullanımı destekleme müracaatları başladı. Sarayönü Tarım ve Orman Müdürü Güngör Çiğdem, sertifikalı tohum kullanımı sayesinde yüzde 25 verim artışı sağlanabileceğine vurguda bulundu.

Sertifikalı tohumluk kullanımının yetersiz olduğu, bazı türlerde sertifikalı tohum kullanımının desteklenmesi amacıyla yapılan uygulamadan; yurt içinde üretilip sertifikalandırılan sertifikalı buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yerfıstığı, kolza (kanola), aspir, patates, soya, yonca, korunga ve fiğ tohumluklarını bitkisel üretim faaliyetinde kullanan ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler yararlanabilecek.

Kasım ayı ile başlayan müracaatlar yaz dönemine kadar devam edecek. Destekleme hakkındaki tebliğ henüz yayınlamadığı için son müracaat tarihleri ve destekleme miktarları belirlenmedi.

Geçtiğimiz yıl, Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği çerçevesinde dekara aspir, kanola, susama 4 lira, çavdar, tritikale, yulafa 6 lira, çeltik için 8 lira, arpa, buğday için 8,5 lira, fiğ korunga, yem bezelyesine 10 lira, yerfıstığı, yoncaya 15 lira, kuru fasulye, mercimek, nohut, soya için 20 lira, patates için 80 lira ödeme yapılmıştı.

Hububatta iyi bir hasat sezonu geçirmenin sırrı en uygun çeşit ve tohumu seçmekte gizli. Bölgeye en uyumlu çeşit seçiminin yanı sıra, tohumun da sertifikalı olması ayrıca büyük bir önem taşıyor.
Verim de kazanç da yükseliyor
Çiftçilerin gelir düzeyinin yükselmesi, birim alanda daha çok verim almalarına bağlı olduğunu kaydeden Çiğdem, “Bu nedenle ürün kalitesi ve verimin yüksek olması için çiftçilerimiz sertifikalı tohum kullanmalıdır. Sertifikalı tohum kullanımının birçok faydası var. Sertifikalı tohum hem verim ve kalite yönünden hem de ekonomik yönden fayda sağlar. Ekilen tohumların tamamı aynı günlerde çıkış sağladığı için tarlada dalgalanma ve boşluklar olmaz, dolayısıyla da ürün kaybı görülmez. Olgunlaşma tüm bitkilerde aynı zamanda olacağından hasat kolaylığı sağlar. Verim kabiliyeti diğer tohumlara göre daha yüksek olduğundan daha yüksek kazanç sağlar. Ekimde fazla tohum kullanılmasına gerek kalmadığından tasarruf sağlar. Toprakta mevcut ve tohumla taşınan bazı hastalıklara karşı koruyucu olarak ilaçlandığından kayıplar minimum düzeydedir. Elde edilen ürünler yeknesak ve kaliteli olduğundan pazar değerleri yüksektir ve satış kolaylığı sağlar.” dedi.

Sertifikalı tohumluk kullanan çiftçilerden ise başvuru sırasında, güncel ÇKS kaydı, başvuru dilekçesi, talep formu, tohumluk satış faturası ve tohumluk sertifikası fotokopisi istenecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.