İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sarayönü†nün gündemi koku

Sarayönü ilçe merkezinin yanı sıra Ertuğrul gibi birkaç mahalleyi etkisi altına alan ve yıllardır çözülemeyen koku sorunu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde hasat bayramı nedeniyle ilçemize gelen eski Bakan Faruk Çelik ve Konya Milletvekilleri ne rahatsızlığın dayanamayacak boyuta geldiği belirtilerek koku kaynakları şikayet edildi.

Sarayönü’nde tavuk çiftliği ve mantar kompost üretim tesislerinden çevreye yayıldığı iddia edilen kötü kokular, gündemden düşmüyor. Kokuyla mücadele için geçtiğimiz aylarda kurulan heyet bir dizi çalışmalar yaparken, her fırsatta bu sorun yetkililere bildiriliyor.

Çevreye yayılan kokunun insan sağlığını tehdit edip etmediği konusunda net bilgiler olmamasına rağmen açık havada bulunan, evinin balkonunda oturan insanları oldukça rahatsız eden kötü kokunun giderilmesi adına 7 den 70 e herkes çalışma yapıyor.

Şimdiye kadar resmi yollarla sorun çözülmeye çalışılsa da kokuyla alakalı bağlayıcı yönetmelik ve genelge olmamasının yanı sıra caydırıcı cezaların olmaması koku kaynağı olduğu iddia edilen işletmelere kolaylık sağladı. İşletmeler kokuyu giderecek mekanizma için harcama yapma yerine o firmalar için cüz-i miktarda olan para cezalarını ödeme yönüne sevk etti.

İlçede ki resmi kurumların hiçbir yaptırım gücünün olmadığını dile getiren yetkililer, kokudan rahatsız olan vatandaşları İlçe Çevre Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yönlendirmekten başka ellerinden gelen bir şeyin olmadığını kaydettiler.

Bunun üzerine bireysel olarak harekete geçen vatandaşlar çareyi kendileri aramaya başladılar. İlçe Kaymakamı Tarık Bahadır ın ilçede yaşanan sorunlarla alakalı yaptığı toplantının gündemini koku problemi oluştururken, muhtarlar Tarım Bakanı Faruk Çelik in ilçemize gelmesini fırsat bilerek konuyu aktardılar.

Hatıp Mahallesi Muhtarı Talat Kesdek ve Yukarı Mahalle Muhtarı İsa Öztürk, Bakan Çelik in önüne geçip şikayetlerini bir bir sıralarken, koku ile alakalı şikayetler, konuyla ilgili daha önceden bilgisi olan Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan a da hatırlatıldı.

Bir yorum

 1. Mustafa Ceylan Mustafa Ceylan 12 Eylül 2017

  26/07/2017
  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIÄžI

  Konu : Tehditkar çevre pis kokusu hak.

  Konya ili Sarayönü İlçesi Ertuğrul köyü civarında kurulu tavuk çiftliği ve mantar üretim merkezinden 15 km uzağındaki Sarayönü İlçe merkezine 10 yıldır yayılan pis fosseptik kokusunu andıran ve tüm çevre ve ilçe merkezinde herkes elleriyle burunlarını kapatıp evlerinin içine koşarak kapı pencere kapattıran bu kokunun bugüne kadar kesintisiz devam etmesi çok düşündürücüdür.

  Sayın Bakanlığınızın kuruluş amacı, görev, yetki, ve sorumluluklarını anlamakta güçlük çekmekteyiz. 10 Yıldır konu ilgili mercilere şikayetler yapılmış, hatta zaman zaman İlçemize Bakanlar, milletvekilleri geliyor ve pis kokuya şahit olmalarına rağmen Ankara da hangi birimden olduğunu bilmediğimiz, kesilen cezaların iptal edildiğini de müşahade etmekteyiz. Bahsedilen yer Türkiye sınırları içerisinde, uzayda başka bir gezegende falan değil.

  Yasa, tüzük, yönetmelik, genelgeler Halk sağlığı, güvenliği ve huzuru için hazırlandığını biliyoruz. Bu rahatsızlık hiçbir gerekçe kabul edilmeden önlenmelidir.

  Bu durumun izale edilmeyişinin sebebi Sayın Bakanlığınıza belki de intikal ettirilmediğinden olduğunu zannetmekteyiz. Zira sizlere bu şikayetler gelse duyarsız kalmayacağınıza inancımız tamdır.

  Durumu bilgilerinize sunar, gereğinin yapılmasını Sarayönü İlçesi ve Çevresi vatandaşları adına arz ederiz.

  Saygılarımızla,
  Mustafa Ceylan
  Bu kadar duyarsızlığa pes artık, nerede yaşıyoruz

  DAÄžITIM :

  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan
  Bakan Sayın Mehmet Özhaseki
  Müsteşar Sayın Mustafa Öztürk
  Genel Müdür Sayın Muhammet Ecel
  Genel Md Yrd Sayın Recep Akdeniz
  Daire Bşk Sayın Nihat Yaman
  Daire BŞK Sayın Aydın Küçükay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir