İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlıklı nesiller anne sütüyle yetişir

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Elif Uzar, emzirme haftası olarak kutlanmakta olan 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm sağlık kuruluşlarında anne sütü ve emzirme ile ilgili çalışmalar ve eğitimlerin yoğun olarak yürütüldüğünü söyledi.

Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzının çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşıdığını anlatan Dr. Uzar yaptığı açıklamada, “Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu yaşamın bu ilk birkaç yılında emzirmenin sürdürülmesi, çocuğun sadece o andaki değil daha sonraki yıllarda da fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkilemektedir. Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar.” dedi.

Faydaları sonsuz

Emzirmenin faydalarından bahseden Dr. Uzar, “Emzirme, anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir. Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler. Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar. Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur. Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.” şeklinde konuştu.

 

Bu yanlışlar yapılmamalı

Emzirme ile ilgili yanlışları anlatan Dr. Uzar, şöyle konuştu: “Emzirme ile ilgili bilinen en yanlış konulardan birisi de şekerli gıda veya içeceklerin anne sütünü arttırdığı konusudur. Bu son derece yanlıştır; şekerli yiyecekler anne sütünü asla arttırmaz, gereksiz yere kalori ve kilo alınmasına neden olur. Anne sütünü arttıran en önemli iki unsurdan birisi bol su ve sıvı tüketimi, diğeri ise yüksek moral’dir. 24 saatte en az 5-6 kez bezini ıslatan bebek, anne sütüyle doyuyor demektir. Anne sütü yetersizliğine ancak bir çocuk hastalıkları uzmanı doktor karar verebilir ve onun tavsiyesi gereğince mama takviyesine başlanabilir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir