İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlıklı atıştırmalıklarla iş stresini yok edin

İş hayatında hemen herkes stres ile mücadele ediyor. Yoğun çalışma saatleri, daha başarılı olma hissi, başarısızlık kaygısı ve çalışma koşulları gibi nedenler iş stresinin artmasında önemli rol oynuyor.
İş stresini sağlıklı besinler tüketerek azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Badem, kuru kayısı, avokado, balık, turunçgiller, yulaf gibi özellikle B vitaminleri, C ve E vitamini içeren sağlıklı atıştırmalıklarla iş stresini hafifletebilirsiniz.

Günlük hayatta tükettiğimiz bazı besinlerin vücutta çeşitli hormonların salınımını sağlayarak mutluluk hissi oluşturduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Diğer bir yandan global çapta yapılan birçok araştırma, çalışan mutluluğuyla iş stresinin birbiriyle ilişkili olduğunu gösteriyor. Stresin yoğun olması çalışanları mutsuz ediyor. İş hayatında stres bir ölçüye kadar faydalı bulunuyor ama aşırı stres iş ilişkilerini bozuyor, dikkati dağıtıyor, iş verimini azaltıyor ve başarısızlığa sebep oluyor.
İş hayatındaki stresi azaltmanın en kolay yollarından biri sağlıklı besinler tüketmek… İşte bu besinlerden bazıları…

Meyve ve yulaflı yiyecekler dinç tutuyor
İlk bakışta alışkın olmadığınız bir tat gibi görünse de B vitaminleri kaynağı olan yulaf hem başka yiyeceklerle birleştirerek birbirinden pratik ve farklı lezzetler yaratmanızı sağlar hem de B vitamininin ona verdiği gücü kullanarak iş yoğunluğu arasında stresinizi kenara atmanıza yardımcı olur. Avokado da önemli bir besin kaynağı. Avokado’nun içeriğindeki yağ asitleri hormon düzeylerini dengeleyerek merkezi sinir sistemi işlevlerini olumlu yönde etkiler. İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düşüren bu meyve, ruh halini düzenler ve iş yerinde yaşadığınız stres nöbetleri arasında size soluk kazandırır. Greyfurt portakal gibi turunçgiller ile alacağınız C vitamini de stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

Badem ve kuru kayısı mucizesi
Badem, insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok element ve bileşen içerir. İçerdiği B2 ve E vitaminleri sayesinde de stresin azalmasında büyük rol oynar. Diğer bir alternatif ise kuru kayısı. İçerdiği B grubu vitaminler, magnezyum sayesinde stresi önler, beyin ve sinir sistemini rahatlatır. Böylelikle ofiste keyifle çalışmanızı sağlar.

Hazırlaması kolay ve hafif bir öğle yemeği
Balık, stresi azaltan besinlerin başında geliyor. Düzenli olarak balık tüketen kişilerin daha sağlıklı, daha aktif ve daha enerjik hissettikleri ise bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Yoğun çalışma saatleri içerisinde balık yemeye fırsat bulamayanlar içinse ton balığı tam bir kurtarıcı niteliğinde. Magnezyum, potasyum ve B vitaminleri bakımından zengin olan ve ayrıca hazırlanışı pratik olan ton balığını tüketerek iş hayatındaki stresinizi azaltabilirsiniz.

Papatya çayı ile rahatlayın
Kendinizi aşırı gergin hissettiğinizde bir fincan papatya çayı içmek gevşemenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda papatya çayının antidepresan etkisi stresinizi azaltarak sizi rahatlatacaktır.

Çikolata mutluluk kaynağı
İş stresini azaltan bir diğer atıştırmalık ise çikolata. Çikolatada bulunan kakaonun içerisindeki “feniletilamin” isimli madde, endorfin salgılanmasını uyarıyor ve kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlıyor. Endorfin salgılanmasının uyarılması için de kakao içeriği yüksek çikolata tüketilmeli. Sağlıklı bir seçim olması için kakao içeriği yüksek olan bitter çikolata seçmeye özen gösterin. Porsiyon miktarına dikkat etmeyi de unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir