İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğrenciler aşılanıyor

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında merkez ve taşra mahallelerde öğrencilere aşılama çalışması yapıyor. 1. sınıf ve 8. sınıflara, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, dörtlü kombine, difteri ve tetanos aşıları uygulanıyor. Yaklaşık bin öğrenci kısa süre içerisinde aşınarak hastalıklara karşı dirençli hale getirilecek.

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında Sarayönü merkez ve taşra mahallelerinde eğitim öğretim gören öğrencilere aşı uygulaması yapılıyor. Aşı çalışmaları ile ilgili bilgi veren TSM Hekimi Dr. Elif Uzar yaptığı açıklamada, “Aşı uygulamaları koruyucu sağlık çalışmalarının en önemli etmenlerinden biridir. Çocuk Felci yapan mikrobun ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesinden yok edilmesi aşı uygulamaları sayesindedir. Aynı başarının sorun olan diğer aşı ile korunabilir hastalıkların da kontrol altına alınması için sürdürülmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Aşıla konusunda çok hassas davranılması gerektiğini kaydeden Uzar, “Bu amaçla Ülkemizde okul çağı öğrencilerini aşı ile korunabilen; Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak hastalıklarına karşı bağışık hale getirmek amacıyla; ilkokul l. sınıf öğrencilerinin okul aşıları Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile uygulanmaktadır. Sevgili Anneler, Babalar, geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım. Tüm aşı kampanyalarına katılalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl 40-50 bin bebek ve çocuğun ölümünü birlikte önlüyoruz. Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşıdır.” şeklinde konuştu.
İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir