İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mevlid-i Nebi Haftası kutlandı

Sarayönü’nde Mevlid-i Nebi Haftası programları kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılın teması olarak belirlenen “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans gerçekleştirildi. Mevlid-i Nevi Haftası programında konuşan Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, ‘Aile güzelliği, bizim toplumumuzun en dinamik, en güzel özelliğiydi’ dedi.

 

Sarayönü’nde hafta boyunca Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri çerçevesinde, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğumu kutlandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan program, Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlatılırken, sonrasında kürsüye gelen Sarayönü Müftüsü Şevket Karaca, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Sarayönü Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta konuşan Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, “Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız aile konusunu ele almak üzere tema belirledi. Avrupa’dan 40-50 sene önce aile kavramı kayboldu. Şimdi yüzde 70-80’ler aile anlayışının hemen hemen Avrupa’da yok olduğunu görüyoruz. Bunları da istatistiklerde görüyoruz. Bizde de aile güzelliği, bizim toplumumuzun en dinamik, en güzel özelliğiydi; onu da kaybetmeye başladık. Cenab-ı Allah daha beterinden korusun.” dedi.

Poçanoğlu, “Aile nasıl kurulur ve nasıl korunur noktasında herkesin hassas olması gerekir” diye konuştu.

Boşanmaların basite indirgendiğini ifade eden Poçanoğlu, “Boşanmak helaldir ama Allah katında en ağır olan helaldir. Hiç sevilmeyen helaldir, son çare olarak başvurulan helaldir. Bir de Türkiye’de mihir konusu kesinlikle yanlış uygulanmaktadır. Mihir evlenme gününde hak edilen bir meblağdır. Bizim insanımız onu boşanmaya veya ölüme bağlı bir dünyalık zannediyor, bu yanlıştır. Yanlış uygulanan bir şey daha var, boşanmalar çok basite indirildi. Halbuki Cenab-ı Allah iki taraftan birer hakem, arabulucu, uzlaştırıcı bulun ve onların arasında bir ayrılık meydana geliyorsa onların aralarını bulmaya gayret edin buyurmuştur. O emri uygulamakta çok geç kaldık veya bu uygulama tamamen ortadan kalktı. O aileyi kurtarma çabası olmalıdır, bu bir farz ve Allah’ın bize yüklediği görevdir. Bunların yeniden toplum hayatında yer almasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Sarayönü Kaymakamı Abdulkadir Okay, Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’na çiçek takdim etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir