İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“KOSGEB kurslarıyla direniyoruz”

Sarayönü’nde küçük esnaf can çekişiyor. Ticari hayatta ki olumsuzluklar her geçen gün artarken, küçük esnaf bir bir kepenk indiriyor. Sarayönü genelinde 2017 yılında 32 esnaf kepenk indirirken, sadece 40 yeni işyeri açıldı.

Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Ali Osman Potuk, ilçede açtıkları Kosgeb kursları ile ticari hayatı canlı tutmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Ticari hayatta geçmişi mumla arayan Sarayönü’nde çok sayıda küçük esnaf kepenk kapattı. Sarayönülü esnaflar artık nasıl kazanacağını değil, borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

Genel Sekreter Ali Osman Potuk, Sarayönülü esnafların kriz içinde olduğunu, ekonomik olaylardan büyük ölçüde etkilendiğini ve bir çıkmazın içine düştüğünü söyledi. Esnaf ve sanatkarların her geçen gün işlerinin kötüye gittiğini ifade eden Potuk, “Artık esnaflar nasıl satış yapıp, para kazanacağını değil, borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Bu acı verici bir durum. Açtığımı Kosgeb kursları ile yeni işyeri açılmasını tetikliyoruz. Bu şekilde tabloyu olumlu yönde değiştirmek istiyoruz ama bu da yeterli değil.” dedi.
Hükümetin attığı adımların yeterli olmadığını belirten Potuk, küçük esnafların, kredi borçlarının ertelenerek uzun vadelere yayılması gerektiğini söyledi.

Sarayönü’nde en fazla kepenk indiren faaliyet grubunun bakkal ve kahvehane olduğunu dile getiren Potuk, “Bakkal sayısının azalmasında ilçede ki büyük market sayısının artması etkili oldu. Tüketici alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle mahalle bakkalı alışkanlığı artık kayboldu. Konya’da ki market zincirleri nedeniyle işleri zayıflayan küçük esnaf, büyük marketlerin ilçemizde de açılmasıyla bitme noktasına geldi.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.