İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kız meslek inşaatı başladı

Sarayönü Belediyesi nin şehir meydanı projesini hayata geçirmesine bir adım kaldı. Şehir meydanına çevrilecek alanda bulunan kız meslek lisesinin, taşınmasının arından şehir meydanı projesi hızlı bir şekilde başlatılacak. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan yeni kız meslek lisesi binasının inşaatı geçtiğimiz hafta içerisinde başladı. Okul, 180 gün içerisinde tamamlanacak.

Daha önce Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sarayönü Belediyesi arasında okul yapımı için protokol imzalanmıştı. Sarayönü Mehmet Emine Akdoğan Anadolu Lisesi ile mezarlık arasında kalan arsaya Kız Meslek Lisesi yapılması için çalışmalar hız kazandı. Geçtiğimiz haftalarda ihalesi yapılan 16 derslikli yeni kız meslek lisesinin Hikmet Şefik Genç kazandı. İhaleyi kazanan firmanın belli olmasının ardından yer teslimi yapılarak inşaata başlandı. Temeli kazılan okul şartnameye göre okul 180 gün içerisinde tamamlanacak. Okul, 2 milyon 120 bin liraya mal olacak. 600 metrekare oturma alanı içerisine inşa edilen binanın kapalı alanı 2 bin 400 metrekare olacak. Bina bodrum ve zemin kat üzerine iki kat olacak.

Nisan ayında yeni okul tamamlandıktan sonra mevcut okul yıkılarak arsası şehir meydanına çevrilecek. Şehir meydanının projelendirilmesi ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, yaptığı açıklamada, “İlçemizin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi, şehir meydanı. Şehir meydanı projemizin hayata geçmesiyle birlikte ilçemiz toplu organizasyonların rahatlıkla yapılabileceği bir alana sahip olacak. Bunun yanı sıra güzel zaman geçirilebilecek sosyal bir alan olacak. Şehir meydanı projesiyle birlikte ilçemiz yeni bir okul binasına da eş zamanlı olarak kavuşmuş olacak. İhaleyi alan firma tarafından Mehmet Emine Akdoğan Anadolu Lisesi nin yanındaki 14 bin m²’lik arsa içerisinde inşaat çalışmaları başlatıldı. Bu şekilde Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi ile birlikte orta öğretim kurumlarım o bölgede toplanmış olacak. Kız Meslek Lisesi nin inşa edilip okulun taşınmasının ardından hiç zaman kaybetmeden şehir meydanı projesini başlatacağız. Binanın yıkımından sonra Kız Meslek Lisesi nin bahçesiyle yanındaki parkı birleştireceğiz. Bu alana yeşillikler içerisinde çok güzel bir şehir meydanı yapacağız.” şeklinde konuştu.

Şehir meydanı için proje çalışmalarının sona yaklaştığını dile getiren Solak, şöyle konuştu: “peyzaj mimarları ile şehir meydanımızın projelendirilmesi için çalışmalarımız tamamlanma aşamasına geldi. İlçemizde eksikliği duyulan şehir meydanının şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir