İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kalan daireler kura ile satılacak

Sarayönü’nde 3. Etap Toki konutlarında kalan 58 dairenin satış yöntemi değiştirildi. Daha önce kurasız, başvuru önceliğiyle satışı kararlaştırılan daireler için onlarca vatandaşın dört gün önceden banka önünde kuyruk oluşturması ve ilk günden yaşanan gerginlikler satışı iptal ettirdi.

Vatandaşlar arasında yaşabilecek olaylar ve yüzlerce vatandaşın günlerce banka önünde yatacak olması göz önüne alınarak dairelerin kura ile satılmasına karar verildi. Satış yönteminin değiştirilmesinde Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak’ın Toki yetkililerini arayarak durum hakkında yaptığı bilgilendirme ve talebi etkili oldu.

Sarayönü’nde 3’ncü Etap TOKİ konutları için sabırsızlıkla beklenen kalan dairelerinin satışı için tarih ve şartlar yeniden belirlendi. 2 Temmuz 2018 Pazartesi günü yapılacak satış iptal edilirken, önümüzdeki günlerde kuraya katılmak isteyen vatandaşların müracaatları alınacak.

 

Müracaatlar 9-13 Temmuz arası

Sarayönü 3. Etap Toki konutlarında kalan dairelerin satışı için 9-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ziraat Bankası Sarayönü Şubesi tarafından müracaatlar kabul edilecek. Müracaatlarda 2+1 daireler için 4 bin, 3+1 daireler için 6 bin lira başvuru bedeli alınacak. Müracaatlar nüfus cüzdanı fotokopisi ve bankadan temin edilecek başvuru formu ile gerçekleştirilecek.

 

Kura 23 Temmuz’da

Müracaatların tamamlanmasının ardından başvuruda bulunan vatandaşlar arasında 23 Temmuz 2018 tarihinde kura çekilecek. Kurada adı çıkan vatandaşlarla 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında sözleşme imzalanacak. İstenen şartları sağlayamayan vatandaşlar, kura ile kazandığı sözleşme imzalama hakkını kaybedecek. Asil liste sözleşmelerinin tamamlanmasının ardından boşta konut kalırsa yedek listede yer alan hak sahipleri sözleşmeye çağırılacak. Sözleşme imzalayamayan vatandaşların ise başvuruda bankaya yatırdığı bedeller, vatandaşlara geri iade edilecek.

 

41 küçük, 17 büyük

Sarayönü 3. Etap TOKİ konutlarında yer alan 41 adet 2+1 daire cephesine ve yer aldığı kata göre değişen fiyatlarla satılacak. Brüt alanı 77-79 m², net alanı ise 59-60 m² olan 2+1 daireler, en yüksek 105 bin liraya, en düşük 89 bin 950 liraya alıcı bulacak. Sözleşme imzalarken vatandaşlardan 6 bin 700 lira ile 8 bin 600 lira aralığında peşinat alınacak. 2+1 dairelerde en düşük başlangıç taksiti 439 lira, en yüksek başlangıç taksiti 513 lira olacak.

Kalan 17 adet 3+1 daire ise yine cephesine ve yer aldığı kata göre değişen fiyatlarla satılacak. Brüt alanı 124 m², net alanı ise 97 m² olan 3+1 daireler, en yüksek 167 bin liraya, en düşük 141 bin liraya satılacak. Sözleşme imzalanırken 8 bin lira ile 10 bin 700 lira aralığında peşinat talep edilecek. 3+1 dairelerde en düşük başlangıç taksiti 1063 lira, en yüksek başlangıç taksiti 1254 lira olacak.

 

Küçükler şartlı satılacak

2+1 konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin il sınırı içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması isteniyor. Bunun yanı sıra başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının Toplu Konut İdaresinden konut satın

almamış olması ve tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil konutunun bulunmaması gerekiyor. Başvuru tarihi itibariyle kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4500.00 TL olması gerekiyor.

Sözleşme aşamasında ise bazı belgeler istenecek. Başvurulan projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olanların kimlik ibrazı yeterli olacak. Kayıtlı olmayanlar için Nüfus Müdürlüklerinden alınacak son 1 yıldır projenin yer aldığı ilde ikamet ettiğini gösterir belge istenecek. Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500,00 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri istenecek. Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belge istenecek. Başvuru sahibi veya eşi çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belge alması gerekiyor. Şartları sağlamayan ve istenen evrakları ibraz etmeyen vatandaşlar satışlarda yararlanamayacak. 3+1 dairelerin satışında ise sadece il sınırları içerisinde 3 yıl ikamet etmiş olma şartı aranacak. Detaylı bilgi www.toki.gov.tr internet adresinden edinilebilecek.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir