İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmar ve yapıda önemli değişiklikler

Sarayönü Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar Necmettin Akmaz, vatandaşları yakından ilgilendiren birçok yeni düzenlemeyi içeren ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren imar uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Gerçekleştirilen düzenlemeler hakkında açıklamada bulunan Akmaz, “Artık yoğunluğu, kat adedi ve yükseklikleri değiştirecek imar planı değişiklikleri parsel değil ada bazında yapılacak. Taşınmaz maliklerinin tamamının talebi üzerine ada bazında yapılacak imar planı değişikliği sonucunda değeri artan arsanın artan değerinin tamamı değer artış payı olarak alınacak.” dedi

 

Tapuya kaçak şerhi

Kaçak yapı konusundaki düzenlemelerden de bahseden Akmaz, “Kaçak başladığı gerekçesiyle inşaatı durdurulan yapının imar mevzuatına aykırı olduğuna dair bilgi, tapu dairesine en geç 7 gün içinde yazılı olarak bildirilecek. Tapu, beyanlar hanesine ‘kaçak yapı’ şerhi işleyecek. 1 ay içinde ruhsata uygun hale getirilmeyen, 2 ay içinde hakkında yıkım kararı alınmayan, yıkım kararı alınmış olmasına rağmen 6 ay içinde yıkılmayan yapılar, yıkım maliyetleri döner sermayeden karşılanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yıktırılabilecek. Yıkım maliyetleri yüzde 100 fazlasıyla ilgili idaresinden tahsil edilecek.” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir