İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmar Barışı’nda son hafta

Tapusuz yapıların sorununu ortadan kaldırmak için başlatılan İmar Barışı’na başvurular 31 Aralık’ta son bulacak.

Henüz başvuru yapmayanların elini çabuk tutması gerekirken, yapı kayıt belgesini alanların da iskan ve tapu için işlem başlatması gerekiyor. İşte bu süreçte birçok başvurunun yanlış yapıldığı ortaya çıkıyor.

Paranız yanabilir
Kimi vatandaş teknik bilgi sahibi olmadığından kimisi de daha düşük bedel ödemek için kötü niyetle yanlış beyan veriyor. Yanlış beyan tespit edildiğinde, aldığınız yapı kayıt belgesinin iptali söz konusu olabileceği gibi ödediğiniz para da yanabilir. Beyan yine e-Devlet üzerinden düzeltilebiliyor. Ek ödeme çıkarsa da bunun bankaya ödenmesi gerekiyor. Yeniden düzenlenen yapı kayıt belgesinde ‘Kişinin yanlış beyanından dolayı revize edilmiştir’ yazıyor.

Düzeltilmesi gerek
Başvurularda sık yapılan bazı hatalar büyük problemler oluşturuyor. Ada, pafta, parsel gibi bilgilerden bir tanesinin bile yanlış ya da eski olması yapı kayıt belgesinin iptaline ve iskan tapu alınamamasına yol açabilir. Düşük beyan edilmesinden dolayı emlak vergi beyan bilgileri veya doğruluğu yerinde tespit edilmemiş projeye göre yapılan başvuru sorun yaratabilir. İskanlı daire veya işyerinde sadece projeye aykırı olan eklenti alanları için bağımsız bölüm başvuruları yapılamaz. Müstakil ev ve işyerleri için projesine aykırı eklentiler için başvuru yapılamaz. Sosyal donatı alanı olarak tescil edilmiş Hazine ve belediye arazilerindeki kaçak yapılar için başvuru yapılamaz. İskanlı binanın mülkiyeti birden fazla kişiye ait iken binanın tamamı için yapılan tek başvuru yanlış.
İmar Barışında taksit talebi!
İmar Barışı için 9 milyon vatandaşın toplamda 10 milyar lira para yatırdığı açıklandı. Ekonomik sıkıntılardan dolayı para yatıramayan vatandaşlar, İmar Barışına taksit getirilmesi talebinde bulundu. Taksit imkanının getirilmesiyle milyonlarca vatandaşın İmar Barışından yararlanabileceği de aktarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı’yla ilgili konuştu. Murat Kurum, “9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı’na başvurdular ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedel yatırdılar.” dedi.

TAKSİT TALEBİ
İmar Barışına başvuran ancak ekonomik sıkıntılardan dolayı para yatıramayan vatandaş taksit istiyor. Milyonlarca kişinin taksit imkanıyla, İmar Barışına para yatırabileceği ve daha çok gelirin elde edilebileceğini aktarıldı. Taksit seçeneğinin getirilmesiyle başvuru yapmayan vatandaşların da başvuruda bulunabileceği kaydedildi.

Türkiye’de İmar Barışına başvuru yapan ancak parasını ödeyemeyen yaklaşık 6 milyon kişinin olduğu tahmin ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.