İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘İlacınızı yetkili bayilerden alın’

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçileri, yetki ve satış belgesi bulunmayan zirai ilaç, kimyevi gübre, tohum ve yem bayilerine karşı uyardı. Çiftçilerin, bitki koruma ürünleri satış belgesi olmayan ve bakanlık tarafından yetki belgesi verilmeyen satış noktalarından reçetesiz ilaç almaması gerektiği belirtildi.

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürü Güngör Çiğdem yaptığı açıklamada, yetki belgesi olmayan yerlerin yanlış tavsiyelerde bulunacaklarının veya yanlış satış yapacaklarının unutulmaması gerektiğini söyledi.

Bu durumunun aksinin çiftçilere faydadan çok zarar getireceğini kaydeden Çiğdem, “Çiftçilerimizin konuya hassasiyet göstermesini rica ediyoruz. Yetki belgesi olmayan satış noktaları hakkında denetimlerimiz yoğunlaşacak. İdari yaptırımlar ve para cezaları uygulanacak. Bütün dünyada insan, hayvan ve çevre sağlığına zarar vermeyen üretiminin her aşaması kayıt altına alınmış ve izlenebilirliği sağlanmış bir üretim modeli benimsenmekte. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığımız ile taşra teşkilatları olarak bizler, gıda güvenliğini sağlamak için çalışmalar yapmaktayız.” dedi.
Bitkisel üretimde kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması çalışmaları ve hemen akabinde bitki koruma ürünlerinin reçete ile satışının çok önemli olduğuna değinen Çiğdem, “Zirai mücadele kanunu ve yine zirai ilaç satışı yapacak bayiler hakkındaki ilgili yönetmelikler kapsamında zirai ilaç bayilerimizi düzenli olarak denetliyoruz. Denetimlerimizde, ruhsatlı ilaç bulundurup bulundurmadıkları, bitki koruma ürünlerini reçete ile satıp satmadıklarını, ilaçların raf ayrıştırmalarının yapılıp yapılmadığını kontrol ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir