İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi maske ne kadar etkili?

Maskenin virüsten koruyup korumadığı tartışmaları devam ederken hangi maskenin ne işe yaradığı ise merak konusu oldu.

Ameliyat maskesi

Ameliyat maskeleri genellikle hastanelerde, ameliyatlarda ve steril olması gereken ortamlarda kullanılıyor. Asıl amacı ise doktorların ameliyat sırasında yaşayacağı hapşırma, öksürme gibi durumlarda hastaya herhangi bir bakteri ya da virüs bulaştırmaması. Ancak bu maske havada küçük parçacıklar içinde dolaşabilen virüsler için tam koruma sağlamıyor. Havada dolaşan virüsler maskenin yarattığı boşluklardan solunum sistemine girebiliyor. Ayrıca corona virüsünün gözlerden de bulaşabildiği biliniyor. Ameliyat maskeleri yalnızca birinin direkt olarak hapşırdığı ya da öksürdüğü durumlarda az da olsa koruma sağlayabiliyor.

N95 maske

Ameliyat maskelerinin yanı sıra N95 maskeler daha yoğun bir koruma sağlıyor. Virüs taşıma olasılığı olan vakalarla ilgilenen personellerin kullandığı maske olan N95, havadaki küçük parçacıkların yüzde 95’ini filtreliyor. N95 maskeler 5 mikrondan küçük partükülleri tutabiliyor. Ancak bu maskeleri takarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey hiçbir şekilde hava girecek bir boşluğun bırakılmaması. Diğer yandan bu maskeyi kullanmak oldukça zor çünkü maske havayı %95 oranında filtreliyor ve bu da nefes almayı zorlaştırıyor. Bir süre sonra nefes almayı zor hale getirebiliyor ve klostrofobi hissi yaratabiliyor.

Toz maskesi (ffp2-ffp3)

Filtreleme özellikleri birbirinden farklı olan toz maskeleri İnce tozlar, yağ ve su bazlı sislere ve metal dumanlarına karşı koruma sağlayan toz maskeleri corona virüsüne karşı koruma sağlamak için de kullanılıyor. FFP2 adlı maske %94 oranında koruma sağlarken FFP3 adlı maske %99 oranında koruma sağlıyor.
Yarım yüz gaz makeleri

Madencilik gibi ağır maden işlerinde kullanılan ve 8 saatlik ömrü olan yarım yüz gaz maskeleri solunum yollarında yüksek koruma oranı sağlıyor. Diğer maskelerin aksine tekrar kullanılabilen ve soluk verme ventili daha dayanıklı olan bu maskeler %99,95 oranında koruma vadediyor.

Tam yüz maskeleri

Tercih edilen birçok maskenin virüsten tam korunma için uygun olmadığı yönünde iddialar var. Bu nedenle tam koruma sağlamak isteyenler tam yüz maskeleri tercih ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.