İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözlü TİM ekim mesaisinde

Türkiye’nin üçüncü büyük işletmesi olan Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü’ne ait arazilerde, ekim döneminin gelmesiyle güzlük ekilişler dualarla başladı.

Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesinin 2019-2020 yılı güzlük ekilişleri geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle başladı. Geçtiğimiz hafta yapılan törenle ekime başlanırken, kurban kesilip, 2019-2020 döneminin kazasız ve bereketli geçmesi için dua edildi.

Yağış yönünden normal bir yılı geride bıraktıklarını kaydeden İşletme Müdürü Yüksel Akçay, Gözlü Tarım İşletmesinde bölge ortalamasının üzerinde verim aldıklarını dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta başlattıkları güzlük ekiliş programı kapsamında buğday, arpa ve fiğ ekileceğini ifade eden Akçay, “Bu dönemde Bayraktar 2000 ve Eminbey isimli buğday çeşidi ekilecek. Arpa olarak, Tarm 92 çeşidi ekilecek. Fiğ olarak ise Tarm Beyazı çeşidinden hasıl fiğ ve tohumluk fiğ ekilecek. Toplamda 68 bin dekarlık alana hububat ekilişi gerçekleşmiş olacak.” dedi.
İşletmede; 18 bin dekar alanda Bayraktar 2000, 14 bin dekar alanda Eminbey, 29 bin dekar alanda Tarm 92, 6 bin dekar alanda Tarm Beyazı, 450 dekar Tohumluk Fiğ, 500 dekar alanda Hasıl Fiğ Tarm Beyazı olmak üzere toplam 68 bin  dekar alanda 2019 yılı güzlük ekilişleri gerçekleşecek.

Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde güzlük ekilişlerin Kasım ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir