İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gebelikte balık yağının yararları nelerdir?

İnsan vücudunda üretilmeyen omega 3 maddesinin balık yağı ile dışarıdan alınması normalde sağlıklıdır. Bu sadece gebelerde değil, herkeste aynı etkiyi gösterir. Gebelikte balık yağı kullanımı anne ve bebek için aşağıdaki faydaları sağlar.

• Gebelikte düzenli bir şekilde balık yağı kullanımı bebeğin beyin ve göz gelişimini destekleyici önemli bir etki yapar.
• Balık yağının gebelikte düzenli olarak kullanımı gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon etkilerini yani preeklampsi riskini önleyebilir. Bu konuda yapılmış önemli çalışmalar bulunmaktadır.
• Gebelikte alınan omega 3 anne adayında hem erken doğumda, hem de doğum sonrasında kadında meydana gelebilecek depresyonu önlemede etkili olur.
• Gebelikte yeterince balık yağı almış olan anne adaylarının bebeklerinde doğum sonrasında daha az uyku sorunları meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu etki hem yenidoğan döneminde, hem de bebeklik sürecinde devam etmektedir.
• Gebelikte balık yağı alarak yeterince omega 3 almış olan annelerin kız çocuklarında ileri yaşlardaki meme kanseri riski olabildiğince azalmaktadır. Erkek çocuklarda ise, prostat kanseri oluşma riski en az seviyede olmaktadır. Dolayısıyla balık yağı toplumdaki önemli kanser türlerinin önlenmesinde önemli bir besin maddesidir.
• Anne adayı gebelik sürecince yeterince balık yağı almamış, omega 3 eksikliği meydana geldiyse, bebeğin doğum ağırlığı düşük olmaktadır. Buda omega 3 alımının bebeğin sağlıklı bir kiloda doğmasın neden olduğu anlamına gelmektedir.
• Sadece gebelikte balık yağı kullanmak değil, doğumdan sonra da balık yağı kullanılırsa anne sütünün artmasına yardımcı olur.
Gebelikte balık yağı kullanımı doğal besinlerden alınabileceği gibi, dışarıdan takviye olarak ta alınabilir. Balıklar arasında özellikle orta boyda olan levrek, istavrit, hamsi, çinekop, çipura gibi balıkların tercih edilmesi fetus açısından iyi olur. Çünkü kılıç, ton gibi büyük balıklarda cıva oranı daha fazla olur.

Anne adayı gebelik döneminde ihtiyacı olan omega 3 miktarını karşılamak için, haftada iki defa balık tüketebilir, her gün iki adet ceviz yiyebilir, ıspanak gibi yeşil sebzeleri de haftada iki porsiyon şekilde tüketebilir. Buna rağmen yeteri kadar omega 3 alınamaması durumunda, doktorun önerisiyle hazır omega 3 tabletleri kullanılabilir.

Fazla omega 3 tüketiminin vücutta kanama eğilimine neden olduğu da bilinmektedir. Ancak bu etki omega 3 yağ asidinin kalp krizinden koruma, damar tıkanıklığını önleme etkisinin bir tepkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak gebelikte kanama düşük riskine yol açabileceğinden, gereğinden fazla balık yağı tüketilmemelidir.

Gebelikte balık yağı kullanımı nasıl etki eder, bu konuda anne adaylarının hem gebelikte, hem de emzirme döneminde omega 3 almaları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Eğer omega 3 az alınırsa, bunun sağladıkları faydalardan yararlanmak mümkün olmaz. Bu yüzden gebelikte balık yağı kullanımı uzmanlar tarafından mutlaka önerilmektedir. Bu ihtiyacında daha çok doğal besinlerden karşılanması tavsiye edilmektedir. Eğer tabletlerden omega 3 alınacaksa bunun doktorun önerisiyle olması en doğrusudur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro