İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fen ve sosyal bilim programları açıldı

Mehmet Büyükeğen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde Fen ve Sosyal Bilimler Programları açıldı.

Mehmet Büyükeğen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Ahmet Turan yaptığı açıklamada, “Fen ve sosyal bilimler programı ile öğrenciler, Mehmet Büyükeğen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde fen bilimleri derslerini, fen liseleriyle eşit alırlar. Yani 11. Sınıfta; 6 saat matematik, 4 saat fizik, 4 Saat kimya, 4 saat biyoloji olmak üzere toplam 18 saat “sayısal dersler” olarak adlandırılan dersleri alırlar. 12. Sınıfta ise yukarıdaki ders ve saatler aynı olmak üzere ilaveten 2 saat “Fen Bilimleri Tarihi ve Uygulamaları” dersi alarak toplamda 20 saat sayısal ders alırlar. Bu anlamda Mehmet Büyükeğen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin, fen lisesinden farkı; yabancı dil dersinin sınıf düzeylerine göre 1 veya 2 saat daha az olması, spor-sanat ve bilgisayar bilimi derslerinde farklılık olmasıdır.” dedi.

Turan, açıklamasının devamında, “Öte yandan sosyal bilimler derslerine ilgi ve kabiliyeti olan öğrenciler de sosyal bilimler alanındaki dersleri, sosyal bilimler liseleriyle yakın düzeyde alırlar. Sosyal  bilimler programındaki derslere de “eşit ağırlık” dersleri denilebilir. Sonuç olarak; okulumuzdaki öğrenciler, ilgi ve kabiliyetlerine göre bu iki programı seçerek, fen liseleri ve sosyal bilimler liseleriyle aynı müfredatı görmüş olurlar.” şeklinde konuştu.
İmam hatip lisesinden mezun olanların elde edeceği avantajlara değinen Turan, şunları söyledi: “İmam hatip lisesinden mezun olan öğrencilerin bir avantajı da şudur: İmam hatip lisesinden mezun olduklarında, KPSS ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu DHBT sınavlarına girerek Kuran kursu öğreticisi olabilmeleridir. Böylece imam hatip lisesinden mezun olduklarında, çeşitli resmî kurumların tüm lise mezunları olarak şart koştuğu memurluk ünvanlarının yanında sadece imam hatip lisesi mezunlarının başvurabileceği “Kuran Kursu Öğreticisi” ünvanına da erişebilirler.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir