İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eski günleri özleyenlere

Akıllı telefonlardan önce insanların birbirlerine gönderdiği kartpostal geleneği gelişen teknoloji ile birlikte tarihe karıştı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar artık birbirleriyle telefon ve internet yoluyla iletişime geçiyor. Yılbaşı tebrik kartları artık çok eski bir gelenek haline geldi. Yeni nesil yılbaşında kartpostal gönderildiğini bile bilmiyor. PTT bu eski geleneği yaşatmak adına yılbaşına özel ücretsiz kartpostal uygulaması başlatmasına rağmen uygulama yeterli ilgi göremedi. Teknolojiye yenik düşen kartpostal, artık unutulmaya yüz tuttu.

Yok olmaya yüz tuttu

Sarayönü PTT Şube Müdürü Yunus Kaya, geleneği yaşatmak ve nostaljiyi yaşamak isteyenler için şube bünyesinde kartpostal bulundurduklarını kaydederek, “sevenlerini gülümsetmek ve eski günlere götürmek isteyenler için şubemizde halen kartpostal bulunduruyoruz. Bu gelenek yok olmaya yüz tutsa da biz yaşatmaya gayret ediyoruz. Göndermek isteyenler için ücretsiz kartpostal veriyoruz.” dedi.
İyice unutuldu

Gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda neredeyse hiç kartpostal gönderilmediğini dile getiren Kaya, “Daha önce bayram ve yılbaşı geldiğinde hummalı bir çalışma içine girerek kartpostal gönderimlerini gerçekleştirdiklerini anlatan Kaya, “Biz göremedik ama daha önce siyah beyaz basılan kartpostallar varmış. O kartpostallar şimdi yakın tarihimize ışık tutması nedeniyle önemli bir belge niteliğini taşıyorlar. Ardından raflarda yerini alan renkli kartpostallar çıktı. Onlar da bizden sonraki nesillere ışık tutacak. Ama artık insanlar kartpostal yerine SMS ve e-posta’yı tercih ediyorlar. Artık neredeyse hiç bir esnafta kartpostal bulunmuyor. Yılbaşı yaklaşmasına rağmen kartpostalları soran yok. Eskiden bu dönemlerde kartpostallar kapışılırdı” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir