İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emniyetten güvenli sürüş önerileri

Sarayönü İlçe Emniyet Amirliği, kış aylarında daha güvenli seyahat için uyulması gereken hayat kurtaran 10 kuralı hakkında sürücüleri bilgilendirdi.

Sarayönü İlçe Emniyet Amiri Hasan Korkmaz yaptığı açıklamada, kış aylarında seyahat edeceklerin sorun yaşamamaları amacıyla uymaları gereken 10 hayati kurala yer verdi.

Öncelikle emniyet kemerlerinin mutlaka takılmasını gerektiğini vurgulayan Korkmaz, “Hız yapmayın. Yüksek hızın görüş mesafesini daralttığını unutmayın. Araçlarınızın kış bakımını yaptırın. Uygun lastik kullanın. Şehirlerarası ticari yük ve yolcu taşıyan araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğuna uyun. Araçlarınızda mutlaka patinaj zinciri, çeki halatı, takoz, fener, ilk yardım çantası ve ara kablo bulundurun.” dedi.

Islak, buzlu ve karlı yolda takip mesafesinin artırılmasının çok önemli olduğuna işaret eden Korkmaz, “Otoyollarda normal fren mesafesinin 10 katını bırakın. Karlı ve buzlu yolda ani ve sert fren yapmayın, aniden hızlanmayın. Karlı havalarda yakıt deponuzu dolu tutun, araçlarınızda yiyecek, su ve battaniye bulundurun. Lastik havalarını düşürmeyin. Farlarınızın çalıştığından emin olun ve karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde kullanın. Kötü hava ve yol koşullarında toplu taşıma araçlarını tercih edin. Yolculuk öncesinde plan yapın ve hedefinize varmak.” şeklinde konuştu.
İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir