İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emniyet motosikletlere göz açtırmıyor

Sarayönü’nde havaların ısınmasına bağlı olarak motosiklet kullanma sıklığının artması nedeniyle Sarayönü İlçe Emniyet Amirliği uygulamaları arttırarak sürücüleri uyardı. Hafta içerisinde gerçekleştirilen uygulamada tescilsiz 4 motosiklet yakalanarak trafikten men edildi.
Motosiklet kullanıcısının bir hayli fazla olduğu Sarayönü’nde bazı motosiklet sürücüleri, özellikle küçük yaştaki çocuklar, başkalarının ve kendilerinin can güvenliklerini tehlikeye atıyorlar.
Sarayönü İlçe Emniyet Amiri İhsan Ertuğrul, kaskın hayat kurtardığına dikkat çekerek, motosiklet sürücülerini kask takmaları ve egzoz değiştirmemeleri konusunda uyardı. Ertuğrul, motosiklet uygulamalarının sıklaştırılacağı bilgisini verdi.
Havaların ısınmasına bağlı olarak motosiklet kullanımının arttığını vurgulayan Emniyet Amiri İhsan Ertuğrul, “Zaman zaman kazaların meydana gelmesi her vatandaş gibi bizleri de üzmektedir. Trafik kurallarına uyulması son derece önemlidir. Kurallara riayet etmediğimizde hem kendi canımızı, hem de karşıdaki sürücünün ve yayaların canını tehlikeye atmış oluyoruz. Güvenli bir trafik sisteminin oluşturulabilmesi için, trafiğin aktif unsurlarından olan sürücü hatalarının önlenmesi önem arz etmektedir.” dedi.
Kurallara riayet edilmesinin altını çizen Ertuğrul, “İlçemizde motosikletlerin yüzde doksana yakını ehliyetsiz, plakasız, kasksız kullanılıyor. Modifiye edilip kullanılıyor. Taktıkları egzozlarla çevreyi rahatsız ediyor. Motosiklette olmazsa olmaz ön önemli ayrıntı kaskın takılmasıdır. Kask motosiklet sürücülerinin kullanması gereken koruyucu ekipmanların en başında gelmektedir. Bilinçli sürücüler kısa mesafelerde dahi kask takmaktadırlar. Çünkü kask motosiklette en iyi koruma aracıdır. Motosikletin anahtarını elimize aldığımız anda kaskımızı da almayı alışkanlık haline getirmek, her ikisinin ayrılmaz bir ikili olduğunu unutmamamız gerekmektedir.” şeklinde konuştu.
Amaçlarının ceza kesmek olmadığını ifade eden Ertuğrul şöyle konuştu: “Her şeyden önce şu hususun çok iyi bilinmesi gerekir. Uygulamalarımız sıklaştıracağız. 4 bin liraya kadar cezalar uygulanabiliyor. Ceza makbuzu kesildikten sonra otomatik olarak sisteme girdiği için artık yapacak bir kalmıyor. Ve bu sürücülerin çoğunluğunun ekonomik durumu da iyi değil. O nedenle cezaya sebebiyet veren davranışlardan kaçınmaları gerekiyor. Bizim amacımız ceza kesmek değil. Sürücüler de bizi buna zorlamasın.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir