İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğum azaldı, boşanma üçe katladı

Sarayönü’nde 2018 yılı içerisinde 400 bebeğin dünyaya geldiği ilçemizde 2017’ye göre ölüm sayısı azaldı. Boşanma sayısı ise geçtiğimiz yıla göre üç katından fazla arttı. Nüfus Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre 2018 yılı içerisinde Sarayönü’nde 60 vatandaş hayatını kaybederken, 36 çift evliliğini noktaladı.

Sarayönü Nüfus Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre 2018 yılının Ocak ve Aralık aylarını baz alan istatistiklere göre 400 bebek dünyaya geldi. 2018 yılı içerisinde evlenmede bir nebze artış yaşanırken, boşanma olayları geçtiğimiz yıla göre üç katından fazla arttı. İlçemizde 2018 yılının Ocak ve 31 Aralık tarihi itibariyle 194 çift evlenerek dünya evine girdi. 2018 yılı içerisinde boşanmalar, 2017 yılına göre bir hayli arttı. 2017 yılında sadece 11 çift yollarını ayırırken, 2018’de boşanan çift sayısı 36’ya çıktı.
Evlenmek büyük masraf
Sarayönü’nde önceki yıllarda boşanma sayılarında büyük dalgalanma yaşanmazken, bu yıl büyük bir fark yaşandı. Boşanmaların genel sebebi ekonomik nedenlerin tetiklediği aile içi anlaşmazlık ve şiddet olarak göze çarpıyor. Büyük borçlarla evlenen çiftlerin yaşadığı büyük zorlukların aile temellerini sarstığı tahmin ediliyor. Ortalama 50 bin lirayı geçen, bazen 100 bin liraları bulan düğün masrafları, ailelere bir hayli ağır geliyor. Sarayönü’nde 2013, 2014, 2015 yıllarında ortalama 250 evlilik yaşanırken, son yıllarda bu sayılar bir hayli düştü. 2018 yılında 194 çift hayatını birleştirirken, 36 çift yollarını ayırdı.

Boşanmanın nedeni ekonomik
Geçtiğimiz yıllarda Sarayönü’nde yaşanan boşanmaların büyük bir bölümünün, ekonomik nedenlerin tetiklediği aile içi şiddetten kaynaklandığını vurgulanırken, erken evliliğin de önemli bir problem olduğuna dikkat çekiliyordu. Sarayönü’nde bugün, çok sayıda icra dosyasının olduğunu belirtilirken toplumun önemli bir kesiminin borçlu olduğu ortaya çıkıyor. Bu ekonomik çıkmaz ise aile içinde şiddeti tetikliyor, şiddet de beraberinde ayrılığı ve boşanmayı getiriyor. Diğer kalan bölümde ise erken evliliğin getirdiği boşanmalar dikkat çekiyor. Genç kızlar aile baskısından kurtulmak için evliliği kurtuluş olarak görüyor ancak, daha sonra anlaşamayıp ayrılıyorlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.