İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çıraklık ve usta öğreticilik kayıtları başladı

Sarayönü Şehit Ramazan Akyürek Meslek ve Teknik Endüstri Anadolu Lisesi bünyesinde açılacak olan, çıraklık ve usta öğreticilik kursları için kayıtlar başladı.

Sarayönü Şehit Ramazan Akyürek Meslek ve Teknik Endüstri Anadolu Lisesi bünyesinde çıraklık ve usta öğreticilik için kayıtların başladığını bildiren okul Müdürü Mehmet Emin Beyaztaş “Bir işyerinde çırak olarak çalışan ve daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar başvuru şartlarını taşımaları halinde kayıt yaptırabilecekler. Çıraklar: kapsamdaki meslek dallarında teorik dersleri okulumuzda görerek aynı zamanda işyerlerinde pratik öğrenim görmek suretiyle eğitimlerini tamamlayacaklar” dedi.

Sanayileşmede en önemli unsurlardan birinin vasıflı insan gücünün yetiştirilmesi olduğunu belirten Beyaztaş; “İsteyen çırak açık meslek lisesine ya da düz açık liseye devam edebilir. Böylece Çırak öğrencilerimizin ellerinde hem meslekleri hem de Lise diplomaları olur.

Kalfalık ve ustalık belgesine sahip olan ilkokul mezunları da fark dersleri vermek suretiyle ilköğretim, ilköğretim mezunları meslek liselerinin fark sınavlarını vermeleri halinde meslek lisesi diploması alarak yükseköğrenime devam etmeleri mümkündür.” şeklinde konuştu.
Sanayinin gelişmesinde bir alt yapı yatırımı olan mesleki eğitime gerekli önemin verilmesini zorunlu olarak niteleyen Beyaztaş yaptığı açıklamada, “Bu eğitim sisteminde, okul ve işyerinin ortaklaşa görev, yetki ve sorumluluk alacağı bir sistem hedeflenmektedir.

Kayıt yaptıran çırak öğrenciler öğrenim süresince iş kazaları ve meslek hastalıkları ile Genel sağlık sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Unutulmamalıdır ki çıraklık eğitimi isteğe bağlı değil zorunlu bir eğitimdir. Bütün işyerleri yanında çalışan çırakları sigortalarını kendileri ödeseler dahi mesleki eğitim merkezlerine göndermek zorundadır” dedi.

Beyaztaş, denklik işlemleri vasıtasıyla kalfalık ve ustalık belgesi alımı başladığını da dile getirdi.

Çıraklık Eğitiminin İşyerine sağladığı kolaylıklar
1- Kanuni bir sorumluluğu yerine getirmiş olurlar.
2- Okulda mesleği ile ilgili eğitim gören çıraklar işyerine daha çok katkı sağlarlar.
3- Öğrencinin S.G.K. Primleri Okul tarafından ödenir
4- Çırağa Verilen ücret gider olarak gösterilebilir,

Öğrenciye Sağladığı İmkanlar
1- Sigortadan yararlanır, (Her türlü tedavi sağlık kuruluşlarında yapılır)
2- Mesleki teknik bilgi kazanır.
3- Öğrencilik haklarından yararlanır, (İndirimli Seyahat Kartı, Askerlik Tecili vb.)
4- Yetki ehliyeti devlet adına tescil edilmiş olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir