İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftçinin ürünü DİTAP’la değerlenecek

Tarımsal ürünlerde alıcı ve satıcıyı çevrimiçi ortamda bir araya getirmeyi amaçlayan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) kuruldu.

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürü Güngör Çiğdem, yaptığı açıklamada bu yeni uygulamayı tanıttı. Çiğdem, açıklamasında, “Bakanlığımız tarafından Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşlarının tek bir platformda buluşması sağlanarak tarımsal arz ve talebin “Dijital Pazaryeri” yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) hizmeti uygulamaya konulmuştur.” dedi.

Çiğdem, Dijital Tarım Pazarı hakkında şu bilgileri verdi:

“DİTAP aracılığı ile üreticinin daha fazla gelir elde etmesi, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulması ve tüketicinin de makul fiyattan, kaliteli ürüne ulaşması sağlanacak olup, üretici, tüketici toplumun her bireyine açık olan bu platforma www.ditap.gov.tr adresi üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olacaktır. Alıcı, satıcı lojistik sektörü başta olmak üzere bu portalda herkes olabilecek, böylelikle; üretimden tüketime kadar her nokta www.ditap.gov.tr adresinden takip edilebilmektedir.

DİTAP gönüllülük esası ile bireysel tüketicinin pazarını yöneten hal, manav, zincir marketlerin ve endüstriyel ürün pazarını yöneten gıda fabrikalarının tarımsal ham maddeleri için talep oluşturabilmesine imkân sunarak, taleplerin ülkemizin en ücra köşesindeki çiftçimize kadar ulaşmasını sağlayacak olup, www.ditap.gov.tr adresi üzerinden DİTAP’ı kullanan tarım sektörü paydaşları, bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden de yararlanabileceklerdir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir