İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftçilere zabrus uyarısı!

Sarayönü’nde bahar aylarının gelmesiyle birlikte Bambul ve Zabrus (Ekin Kambur) böceğinin verebileceği zararlara dikkat çeken Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sarayönülü çiftçileri uyardı.

Çiftçilere tarlalarını kontrol etmelerini tavsiye eden Ziraat Mühendisi Nurullah Akdağ, mücadelenin şart olduğunu belirterek Bambul ve Zabrus’un büyük zararlara yol açabileceğini vurguladı. Zabrus ve Bambul böceği ile ilgili bilgi veren ve mücadele yöntemlerinden bahseden Akdağ yaptığı açıklamada, “Soğuk havalarda hareketsiz olan larvalar toprak sıcaklığının 10 °C’nin üzerine çıkması ile birlikte hareketlenirler. Gelişmesini tamamlayan larvalar iklim koşullarına bağlı olmakla beraber genellikle nisan ayı sonlarında pupa olurlar ve mayıs ayından itibaren erginler çıkar. Erginler yazın sıcak günlerinde toprak içinde yazlamaya girer.” şeklinde konuştu.

Etkileri çok ciddi olabilir

Zabrus ve Bambul’un yaşam dönemine göre verdiği zararların değiştiğini anlatan Akdağ, “Genç larvalar, sonbahar aylarında uygun koşulları bulduklarında ekin yapraklarını toprak içine çekerek yerler. Olgun larvalar ilkbaharda yaprak ve sürgünleri yiyerek zararlı olurlar, m²’de 3-4 larva olduğunda tarlalarda yer yer yenik bölümler, açık hububat sıraları ve boşluklar görülür. Bu durum verimin önemli ölçüde azalmasına neden olur. Erginler hasada yakın günlerde başak tanelerini, ekimde ise toprak altındaki taneleri kemirerek zararlı olurlar.” dedi.
Çeşitli mücadeleler mevcut

Zabrus ve Bambul böceğiyle kültürel ve kimyasal olmak üzere iki çeşit mücadele imkanı olduğunu belirten Akdağ, “Aynı tarlaya üst üste bir kaç yıl buğday veya bu zararlının sevebileceği başka bir bitki türü ekildiğinde, yoğunlukla beraber zarar da artmaktadır. Bu yüzden ekim nöbetine gerekli önem verilmelidir. En etkili mücadele, tohum ilaçlamasıdır. Bu nedenle zararlının bulaşık olduğu alanlarda tohum mutlak usulüne uygun ilaçlandıktan sonra ekilmelidir. Ancak zorunlu kalındığı hallerde, zararı kısmen önleyebilmek amacıyla yüzey ilaçlaması da önerilebilir.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir