İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu yıl hıdrellez de yok

Sarayönü’nde her yıl 6 Mayıs tarihinde kutlanan, baharın müjdecisi olarak görülen ve kültürümüzde önemli bir yeri olan Hıdrellez Bahar Bayramı, bu yıl kutlanamayacak.

Sarayönü’nde her yıl hıdrellezi kutlayanlar mesire alanlarını dolduruyordu. Bu yıl Hıdrellez’in Ramazan ayına denk gelmesinden dolayı, mesire alanları önceki yıllarda olduğu gibi dolup taşamayacak. Ramazan ayına koronavirüs tehlikesi de etkenince vatandaşların iftarlarını mesire alanlarında açmasının da mümkünü kalmadı.

6 Mayıs’ın Ramazan ayına denk gelmesi ve Koronavirüs tehlikesinden dolayı Hıdrellez’in değişmez adresleri olan Kavaklık, Büyükzengi, Beşgöz, Değirmenli, Konar, Bağlar gibi mesire alanları bu Hıdrellez’i sessiz sakin geçirecek.

 

Hıdrellez nedir?

Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırılan Hıdrellez, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanıyor. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında zamanla Hıdrellez şeklini almış.

Halk arasında 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir. Hızır ve Hıdrellez’in kökeni hakkında çeşitli görüşler var. Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğunu savunanların yanında, İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğunu söyleyenler de bulunuyor.

Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış, zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk, bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamber. Hızır’ın kimliği, yaşadığı yer ve zaman belli değil. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolü. İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir