İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BU ATEŞİ KİM SÖNDÜRECEK

Köylü ve çiftçinin pazara getirdiği sebze ve meyvelerin sonbaharla birlikte çok az gelmeye ve hatta gelmemeye başlamasıyla birlikte çarşı pazar ve marketlerdeki sebze ve meyve fiyatları ateş pahasına dönüşüyor.

Mutfak ihtiyacını gidermek için Pazar veya markete giden vatandaş ise geride kalan her haftanın sebze ve meyve fiyatlarını arar oluyor.

Pırasa, Marul 5 Tl, Ispanak 6 TL,Taze soğan 16 TL, Kuru soğan 5 TL, Muz 6-7 TL, Domates 6-7 Tl, Biber 15 TL.

Bunlar Pazar fiyatları.

Markete girdin mi aynı ürünlerin fiyatı biraz daha yüksek.

Balık 15-35 Tl, Et 35-60 Tl. Patates en az 3 Tl.

Bu milletin yüzde 90’ının geliri belli.

Bu aylarda patates, soğan, marul, ıspanak, pırasa yemeyecek de, taş mı yiyecek.

Vatandaş bu fiyatlara isyan ediyor. Ama başka çaresi de yok. Mecburen iki kilo ihtiyacı varsa 1 kilo alıp gidiyor.

Birde üç çocuklu, 4 çocuklu asgari ücretle geçinen aileler var.

Bir kilo domatesi dilim, dilim yapsa en fazla iki gün de tüketir.

Sözde tarım ülkesiyiz. Halimize bir bakın.
Pazarcılar Odası’ndan, Marketlerin derneğinden çıt yok.

Yetkililerden “Hesabını sorarız” şeklinde bir açıklama var

Onun da arkası yok.

Pazarcı esnafı ben 50 kuruş kar ile satıyorum diyor, üretici ise bende 3 lira olan ürün markette 8 liraya satılıyor iddiasında bulunuyor.

Ancak bilinen bir gerçek var millet soyuluyor.

Sadece sebze ve meyve mi?

Bir başka örnek.

Çocuk maması.

İşte haberi. Hep birlikte okuyalım.

Bebek maması pazarında önemli paya sahip iki markanın spekülatif döviz kurları üzerinden belirledikleri zamlı fiyatları değiştirmemesi tepki çekiyor. Ürün fiyatlarında Şubat 2018’de yüzde 22-26 oranlarında artış yapan iki firma Temmuz 2018’de yüzde 8-9’luk zam daha yapmıştı.

Eylül ayındaki spekülatif kur hareketleri üzerine yılın üçüncü zammını yansıtan iki firma, avro kurunu 7,15 – 7,30 liradan hesaplayarak bütün ürünlerine ortalama yüzde 23 ve 26 gibi oranlarda fiyat artışı yaptı. Avro 6 lira civarına indiği halde iki firmanın yüksek fiyatlarla satış yapmayı sürdürmesi, ‘kur fırsatçılığı’ olarak nitelendiriliyor. Çocuklu aileler için temel gıda maddelerinin başında gelen bebek mamalarının geçen yıl yaptığı zamların ortalaması yüzde 70 oldu.

BAHANESİ İTHALAT

Firmalar; Türkiye pazarının önemli bir bölümünü elinde bulunduruyor. Bahsi geçen markalar, geçen yıl döviz kurlarının yükselmesiyle beraber fiyatlarında artış uygulamıştı. Firma ürünlerinin fiyatlarında yüzde 67,4 artış yapılırken, diğer firma ise ürünlerde ise zam oranı yüzde 74,1’i bulmuştu. Bebek beslenme ürünlerinin ithal olmasını gerekçe göstererek yapılan zamlarla belirlenen fiyatlar, kurlar aşağı indiği halde devam ediyor. Avro kurunu 7,15 – 7,30 liradan hesaplayarak bütün ürünlerinde fiyatları artıran firmalar, avro 6 lira civarına indiği halde yüksek fiyatlarla satış yapmayı sürdürüyor. Fiyatlardaki yüzde 20’lik şişkinlik, tüketicinin sırtında kaldı.

Yeter artık. Vatandaşın da bir sabrı var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir