İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bireysel sulamaya %50 hibe

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine ilişkin esaslar belirlendi. Belirlenen yedi adet yatırım konusu kapsamında, sulama yatırımlarına %50 hibe desteği verilecek. 01 Ocak 2018 tarihinde başlayan müracaatlar, 01 Mart 2018 tarihi mesai bitiminde sona erecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, yaptığı açıklamada, “Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi kapsamında; Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması olmak üzere yedi adet yatırım konusu belirlendi.” dedi.
Kimler başvurabilir
Desteklere kimlerin başvurabileceğinden bahseden Çiğdem, “Tarla içi damla sulama sistemi kurulmasına yönelik destekler için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan güncel Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olanlar başvuru yapabilecek.

Türk Ticaret Kanununda tanımlanan şirketler ise ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilecekler.

Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden on yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilecek.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir