İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asgari ücret pazarlığı başlıyor

7 milyonu aşkın çalışanın yeni zamlı ücretleri belirlenirken, 20 milyon çalışanın da AGİ’si artacak. İşsizlik maaşları yükselecek, Önümüzdeki haftaya asgari ücret pazarlığı başlarken vatandaşlar da bu konudaki gelişmeleri çok yakından takip ederek ‘Asgari ücret zammı ne kadar olacak?’ şeklindeki araştırmalarını sürdürüyor. Asgari ücret zammı enflasyonu geçecek. İşte yeni yılda yapılacak zamlarla ilgili detaylar…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık’ta ilk toplantısını gerçekleştirecek. 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret, aslında 81 milyonu ilgilendiren ödeme, borçlanma ve maaşların hesaplamasında kullanılıyor. Halen asgari ücret, net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. 2019 için ilk etapta net 2.000 TL rakamı ortaya atılmıştı.
NELER DEĞİŞECEK?
Asgari ücretin yeniden belirlenmesiyle olacak bazı değişiklikler şunlar:

  1. İşsizlerin aldığı maaş aynı oranda artacak. Asgari ücret 2.000 lira olursa işsizlik maaşının tavanı 2.010 lirayı bulacak,
  2. Çalışanların aldığı asgari geçim indirimi de yükselecek. 2000 liralık asgari ücrete göre en düşük AGİ 189.90, en yükseği ise 322 lirayı bulacak.
  3. Emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapanların ödeyecekleri miktarlarda artış olacak.
  4. İş görmezlik ödeneğinde artış yaşanacak.
  5. Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşları da Ocak ayı ile birlikte zamlanacak.
  6. Kendi primini ödeyen Bağ-Kur’lular ve isteğe bağlı ödeme yapanların verdikleri paralar yükselecek. Gündelikçiler için ödenecek primler artacak.

Asgari Ücret Komisyonu’ndan sonra Kamu Personel Danışma Kurulu da ilk toplantısını yapacak. Memurların ek göstergenin 3.600’e çıkmasıyla ilgili talebi konuşulacak. Ayrıca emekli memurların da aile yardımı alması masaya gelecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.