İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşçı babayı karanlığa gömdüler

Sarayönü’nde, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden bu yana ışığı yanan Aşçı Baba Türbesi’nin ışıkları söndü.
Mevlâna Celâleddin-i Rûmî Hazretleri’nin yanında yetişip irşad hizmetleri için Sarayönü’nde görevlendirilen ve vefatının ardından da Sarayönü’ne defnedilen Aşçı Baba’ya ait türbenin elektriği Medaş tarafından kesildi.
Medaş, türbenin aboneliği bulunmadığı ve dolayısıyla aydınlatma için harcanan elektriğin parasını tahsil edemediği için Sarayönü’nün manevi mimarlarından olan Aşçı Baba’ya ait türbenin elektriğini kesti. Bu durum Medaş’ın, Ahçı Baba Türbesi’ne ait aydınlatma yükünün altından kalkamadığını ortaya koydu. Halihazırda kayıp kaçak bedellerinin abonelerin sırtına yüklendiği günümüzde, Aşçı Baba türbesinin elektriğinin kesilmesine anlam verilemedi.
İlçe dışından da ziyaretçileri olan Aşçı Baba Türbesi, bu şekilde sahipsiz kaldı. Konya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında olan Aşçı Baba Türbesi’ne bir an önce gereken ilginin gösterilmesi bekleniyor. Bunun olmaması durumunda ise Sarayönü’ndeki yetkililerin sahip çıkması bekleniyor.


Burası mı göze battı?
Bu durumu tepki gösteren vatandaşlar ise şunları söyledi: “Selçuklu’dan beri yanan türbenin ışığını söndürdüler. İlçeye elektrik gelene kadar bu türbede kandil yakılmıştı. Daha sonra elektrikle aydınlatılmaya başladı. Bunca yıl hiç bir şey yokken neden bugün böyle bir uygulama yapıldı. Devlet veya Medaş bir küçük türbenin yaktığı iki kuruşluk elektriğin üstesinden gelemedi mi de buranın elektriği kesildi. Bunu yapanların vicdanları hiç sızlamadı mı? Kayıp kaçak bedeli diye zaten Allah’tan korkmazların yaktığı elektriğin parasını biz ödüyoruz. Küçücük türbenin yaktığı elektrik mi göze battı. Buraya gelene kadar kaçak kullananların elektriğini kessinler. Yetkililerin bu durumla alakadar olmasını istiyoruz. Hiç kimseden fayda olmazsa da mahalle halkı olarak aramızda para toplayıp bu türbenin ışığını yeniden yakacağız.”

2 Yorum

  1. bünyamin bünyamin 18 Nisan 2018

    medaş kesebilir gayet normal. 50 cm lik küçük bir güneş paneli bu işi fazlasıyla çözer. çok zor değil. büyükşehir belediyesi parklar için kullanıyor ordan bitane temin edilebilir.

  2. SÜLEYMAN KAYA SÜLEYMAN KAYA 12 Aralık 2019

    merhaba türbenin elektrik sorunu devam ediyormu acaba saygılarmla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir