İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anız yakmanın cezası dekara 73 TL

Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı açıklamada ile anız yakmanın yasak olduğunu duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hasat dönemiyle beraber toprağın korunmasına ve kirliliğinin önlenmesine ilişkin yapılan çalışmalar kapsamında; anız yakılması, çayır ve mer’aların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır.

Konya Valiliği’nin 2020/1 sayılı tebliğine göre; buğday, arpa ve mısır gibi hububat ürünlerinin yetiştirildiği arazilerde hasattan sonra tarlada kalan anızların yakılması sene boyunca geçerli olacak şekilde Konya İli genelinde yasaklanmıştır.

Bu itibarla anız yakılmasına yönelik daha sıkı tedbirler alınmaktadır. Denetimler esnasında anız yaktıkları tespit edilenlere 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesi kapsamında 2020 yılı için dekar başına 73,68 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Anız yakıldığını gören vatandaşlarımızın; çevrenin ve tarım arazilerinin korunması açısından durumu ivedilikle en yakın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve/veya Jandarma Karakol Komutanlığına bildirerek; gerekli resmi tespitlerin yapılmasını sağlamaları büyük önem arz etmektedir.

Tarım ile uğraşan Vatandaşlarımızın herhangi bir idari para cezası işlemine maruz kalmamaları için; Valiliğimizin 2020/1 sayılı Tebliğine uygun hareket ederek hiçbir surette anız yakma işlemi yapmamaları hususunda Kamuoyuna ilan olunur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir