İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amatör futbolcular isyan etti

Corona virüs pandemisi sebebiyle yaklaşık 8 aydır top oynayamayan amatör futbolcular, soluğu Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’da bulunan merkez binasında aldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin olduğu protesto gösterisine, Türkiye’nin dört bir yanında top koşturan amatör futbolcular katıldı. Protesto gösterilerine katılanlar arasında Sarayönü Belediyespor’da top koşturan oyunculardan da katılanlar oldu.

Corona virüs nedeniyle ligleri başlamayan ve para kazanamayan amatör futbolcular, dertlerini duyurmak için TFF binası önünde eylem yaptı. Oyuncular, liglerin başlaması adına yetkililere çağrıda bulundu.

Oyuncular, liglerinin başlaması için federasyona çağrıda bulundu. Amatör oyuncuların aralarından seçtikleri sözcüler ile federasyon yetkilileri, bir süre toplantı yaparken, eylem sırasında futbolcu Emrullah Öztürk açıklamalarda bulundu.

“Bizler futbolun gariban insanlarıyız”

Amatör maçlar oynamadığı için evlerine ekmek götürmekte zorlandıklarını dile getiren Emrullah Öztürk, “Bizler futbolun emektarları ve gariban insanlarıyız. Ekmek davamızın peşinde, Türkiye’nin dört bir yanından buraya sesimizi duyurmaya geldik. Biz, bize yapılan haksızlığı dile getirmek için buradayız. Kimseyle kavga etmek için gelmedik. Sadece virüs kitleri yüzünden maçlar oynanmıyor bahanesini bize sunuyorlar. Biz buna inanmıyoruz. Bizim bir davamız var. Biz ülke olarak herkese kucak açıyoruz ama kendi öz evlatlarına, toplasan 30 bin tane futbolcuya sahip çıkamayacak kadar kötü müyüz?” dedi.

12 yıldır kandırılıyoruz

TFF Amatör İşler Sorumlusu Ali Düşmez’e yüklenen Öztürk, şöyle devam etti: “12 yıldır bizi her seferinde kandıran Ali Düşmez ve ekibine sözümüz şudur; biz artık çakmağı çaktık artık onlar düşünsün. Belki günlerce burada kalacağız ama 8 aydır aç olan 50 bine yakın insan var. Bunları görmezden gelmeyin. Amatör, futbolun mutfağıdır. Siz mutfağı kapatırsanız, yemek pişmez. Bizi duyun. Halı sahalar, kafeteryalar açık, ampute ligi oynanıyor ama amatör lig yok. Neden, çünkü virüs var. Sadece virüs bize mi bulaşıyor?”

“Sadece virüs bizde mi var?”

Öztürk, kendisine ‘amatör futbolu bırak, burada para kazanılmaz’ dediğini iddia ettiği Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Ali Düşmez’e seslenerek “Madem ben amatörsem, futbol oynamayacaksam sen de beni temsil etmeyeceksin o koltukta oturmayacaksın” dedi. Bu sırada yüzlerce futbolcu ‘Ali Düşmez istifa’ sloganını attı. Dünyada sadece Türkiye’de amatör liglerin başlamadığını veteran ve ampute futbolun bile başladığını hatırlatan Öztürk “Niye sadece virüs bizde mi var? Gözleri bizim ayda kazandığımız 3 bin 5 bin lirada mı?” diye sordu. Konuşmanın ardından amatör futbolcuların temsilcilerinden 3 kişi TFF yetkilileriyle görüşmek için tesislere alındı.

İnsanlar evini geçindiremiyor

Amatör futbolcu Murat Tan ise bir sonuç alana kadar Riva’dan ayrılmayacaklarını dile getirerek, “8 aydır ailesine, hastasına, çocuklarına bakan insanlar var. 8 aydır ceplerine para girmiyor. Türkiye’de bütün branşlar açık. 14 kişi halı sahada zevkine maç yapıyor ama para kazanan amatörler maç yapamıyor. Güzele haberler bekliyoruz. Ailelerimizin kulağı burada. İyi haber almadan buradan ayrılmayı düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Süper Lig ve TFF 1. Lig’in yanı sıra 2 ve 3. liglerde korona virüs tedbirleri alınarak müsabakalar oynanırken, pandeminin başlamasından bu güne amatör liglerde ise futbola henüz başlanmadı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir