İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aday listelerinde son saatlere girildi

Partiler yerel seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Yarın akşam 17.00’ye kadar seçim kurullarına bildirilecek aday listelerine partiler son şekillerini veriyor.

Aday belirlemede son saatlere girilirken, siyasi partilerde hem kalan belediye başkan adaylarını hem de belediye meclis üyelerini belirlemek için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim manifestosunu da açıkladığı 31 Ocak’ta gerçekleşen aday tanıtım toplantısında, AK Parti’de aralarında il, ilçe ve belde belediye başkan adaylarının da bulunduğu bin 297 belediye başkan adayı partililere tanıtıldı.

Mevcut belediye başkanlarından 480’inin yeniden aday gösterildiği AK Parti’de yarışa girecek yeni isimlerin sayısı 817 oldu.

MHP ise şu ana kadar 3’ü büyükşehir, 50’si il ve 862’si ilçe ve belde olmak üzere 915 aday açıkladı.

AK Parti ile MHP, Cumhur İttifakı kapsamında 30 büyükşehirde iş birliğine gitti. Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerinde aday çıkaran MHP, 27 büyükşehirde ise AK Parti’nin adaylarını destekleyecek.

Öte yandan, iki parti ilçelerde de ittifaka gitti. 922 ilçeden 834’ünde AK Parti, 88’inde MHP aday çıkaracak.

CHP’de son rötuşlar
İyi Parti ile yapılan iş birliği çerçevesinde 18’i büyükşehir, 38’i il olmak üzere 900’den fazla adayını belirleyen CHP’de son rötuşlar yapılıyor.

İyi Parti ile yapılan ittifak kapsamında 22 büyükşehirde iş birliği kararı alındı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerde CHP aday çıkarırken, İyi Parti’nin aday çıkaracağı büyükşehirler arasında Konya, Kayseri, Kocaeli, Balıkesir ve Gaziantep gibi iller bulunuyor.
Saadet tüm bölgelerde seçime girecek

Saadet Partisi ise bin 389 seçim bölgesinde kendi adaylarıyla yerel seçime girecek.

BBP, Cumhur İttifakı’nın adaylarına destek verecek
30 büyükşehirde aday çıkarmayarak Cumhur İttifakı’nın adaylarına destek verme kararı alan BBP, ilçelerde ise belediye başkan adayı ve belediye meclis üyesi adayı çıkaracak.

DSP 81 ilde kendi adaylarıyla seçime girecek
İttifaklara karşı olduğunu açıklayan DSP, 81 ilin tamamında kendi adaylarıyla seçime girme kararı verdi.

Süreç nasıl işleyecek?
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimine göre, siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini, Yarın en geç saat 17.00’ye kadar ilçe seçim kurullarına teslim edecek.

Büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listelerini, yine Yarın saat 17.00’ye kadar il seçim kurullarına vermesi gerekecek.

Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişiler de adaylık için başvurularını Yarın saat 17.00’ye kadar yapacak.

Bağımsız adaylar dahil geçici aday listeleri, il ve ilçe seçim kurullarınca 22 Şubat’ta ilan edilecek ve itirazlar başlayacak.

Sürecin tamamlanmasının ardından kesin aday listeleri, 3 Mart’ta ilan edilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.