İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2019 yılı Hac ön kayıtları başladı

Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği hac ön kayıt işlemleri başladı. Diyanet 2019 hac ön kayıtları müracaatları 8-14 Aralık’ta yapılacak

Milyonlarca hacı adayının ilk defa hac ibadetini yerine getirmek için merak ve heyecanla beklediği 2019 hac ön kayıtları işlemleri bugün itibariyle başladı. Hacca ilk defa ön kayıt yaptırmak isteyen Müslümanlar müracaatlarını 8-14 Aralık tarihleri arasında yapabilecek. Buna göre T.C. kimlik numarası ve 20 lira ön kayıt ücretini online veya Diyanet’in doğrudan anlaşmalı olduğu bankalara yatırdıktan sonra internet ortamında www.hac.gov.tr adresine girerek veya il/ ilçe müftülüklerine form dilekçeyle başvurarak yaptırabilecek.

Hac kurası 28 Aralık 218 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından elektronik ortamda çekilecek. 

Hacı adaylarının kuraya birlikte katılmak istediği kişi veya kişiler varsa mutlaka bunları da belirtmeleri gerekecek. Adaylar, fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak “oda tercihli” veya “otel” konaklama türlerinden birini tercih edecek.

Tercihler, bağlayıcı olacağından daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyecek.

Bu yıl hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak.

Kaydı Başkanlıkça yapılanlardan, adres, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerindeki değişiklik talebinde bulunanlar, 14 Aralık’a kadar il, ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecek.

Yabancı uyrukluların kayıtları alınmayacak

Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazananlar, “kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek kısa mesaj şifresi ile alabilecek.

Yabancı uyruklularınkayıtlarının ise alınmayacağı bildirildi.

Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş grubundaki çocukların kayıtları ebeveynleri ile yapılacak. İlk defa kayıt yaptırmak isteyen 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleriyle yapacak.

Ayrıca, günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta ve yaşlı olanlar da müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile yapacak.

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içinde sisteme girilmeyen müracaatlar ise kabul edilmeyecek.

Hac kuralarının, 28 Aralık Cuma günü saat 15.00’te çekileceği ve aynı gün internetten ilan edileceği, kesin kayıtla ilgili bilgilerin ise daha sonra ilan edileceği duyuruldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.